Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 19:02

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 06 mar 2020, 11:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lip 2019, 15:14
Posty: 88
Lokalizacja: Zielona Góra
Szanowni,

Mam kłopot z interpretacją danych odnośnie małżeństwa mojego 5xpradziadka Józefa Jankowiaka (ur. 1782r., Wroniawy), syna Michała i ostatecznie ukończeniem jednej z gałązek swojego drzewa.

Otóż z L.C. kębłowskiej parafii (wpis 8/1808) wynika, że Józef Jankowiak i Marianna Wojtkowiankówna zawarli związek małżeński dnia 16.11.1808 - świadkowie Kazimierz Walkowiak, Michał Rataj i Cyprian Wojtkowiak. Innego małżeństwa Józefa z Marianną w tejże L.C. w rozpiętości +/-10 lat nie udało mi się odnaleźć.

Z L.B. odszukałem n/w dzieci z małżeństwa Józefa i Marianny:

1. Karolina Jankowiak (*12.03.1809) - rodzice Józef Jankowiak i Marianna, świadkowie Jan Walkowiak i Gertruda Bramborowa
2. Wojciech Jankowiak (*6.04.1811) - rodzice Józef Jankowiak i Marianna ze Stempczyńskich, świadkowie Jan Jankowiak i Franciszka Domagalina
3. Kazimierz Jankowiak (*4.03.1813) - rodzice Józef Jankowiak i Marianna ze Stępczyńskich, świadkowie Mikołaj Ryźlewicz i Gertruda Wojtkowianka
4. Wincenty Jankowiak (*22.01.1816) - rodzice Józef Jankowiak i Marianna ze Stępczyńskich, świadkowie Tadeusz Gościniak i Klara Jankowianka
5. Ignacy Jankowiak (*28.07.1819) - rodzice Józef Jankowiak i Marianna ze Stępczyńskich, świadkowie Wojciech Jankowiak i Gertruda Stępczyńska
6. Klara Jankowiak (*5.08.1822) - rodzice Józef Jankowiak i Marianna ze Stępczyńskich, świadkowie Urban Stępczyński i Klara Waszkowiakowa
7. Apolonia Jankowiak (*7.02.1825) - Józef i Marianna z Wojtkowiaków Jankowiakowie, świadkowie Wojciech Jankowiak i Klara Waszkowiak

Czy Waszym zdaniem są to dzieci tego samego małżeństwa? Czy rodzina Wojtkowiaków z uwagi na powszechnie panujący wówczas brak przywiązania do nazwiska mogła w którymś momencie mianować się/zostać przemianowana na Stępczyńskich?

Jest to o tyle dla mnie ważne, że dziecko z 4. punktu jest moim 4xpradziadkiem.

_________________
Z pozdrowieniami, Rafał.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 mar 2020, 11:22 
Offline

Dołączył(a): 04 lis 2011, 08:11
Posty: 854
Lokalizacja: Gniezno
A udało Ci się znaleźć akt zgonu Józefa Jankowiaka i Marianny? Pod jakim nazwiskiem zmarli? Moim zdaniem zmiana nazwiska jest możliwa, aczkolwiek takie zmiany raczej miały miejsce wcześniej niż w połowie lat 20 XX w.

_________________
Pozdrawiam. Mikołaj M


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 mar 2020, 17:21 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lip 2019, 15:14
Posty: 88
Lokalizacja: Zielona Góra
Mam akt zgonu Marianny - zapisana została jako Jankowiak. Aktu zgonu Józefa nie namierzyłem. Zadziwiające jest to, że w późniejszych latach Stępczyńskich księgi nie odnotowują, a Wojtkowiaków - owszem.

_________________
Z pozdrowieniami, Rafał.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 mar 2020, 18:57 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
Może to są rodzice Marianny:
Urban Stępczyński i Gertruda z d. Wojtkowiak
Nazwisko dziedziczone po ojcu Stępczyńska, lub po "chałupie" czyli Wojtkowiak.
Też mam w swoim drzewie takie "klocki".

Czy masz akt urodzenia Marianny ?

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 mar 2020, 19:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lip 2019, 15:14
Posty: 88
Lokalizacja: Zielona Góra
Akt urodzenia mam (*1783) - przynajmniej ten pasuje mi "wiekowo" do Marianny w dniu jej ślubu z Józefem Jankowiakiem. Rodzicami są Maciej Wojtkowiak i Anna.

Z chęcią poznałbym ewentualne podłoże historyczne do zaistniałej sytuacji. Przeglądając księgi odniosłem wrażenie, że z początkiem XIX w. następuje wysyp nowych, nigdy nie spotykanych w tym rejonie nazwisk (wynik procesu uwłaszczania chłopów?).

_________________
Z pozdrowieniami, Rafał.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 mar 2020, 20:18 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
Wcześniej był: Urban Stępczyński i Gertruda z d. Wojtkowiak.

Kiedyś w chałupie mieszkali ludzie na "kupie" :)
Sprawdziłabym tę parę: Urban Wojtkowiak i Gertruda, może tu się coś wyjaśni odnośnie nazwisk.
Maciej mógł być bratem Urbana lub Gertrudy.

Nie pozostaje nic innego jak odszukanie aktu ślubu Urbana i Gertrudy oraz aktów urodzin Wawrzyna i Barbary.

Parafia katolicka Kębłowo, wpis 13 / 1831
Laurentius Wojtkowiak [*1806] (25 lat) ojciec: Urbanus Wojtkowiak, matka: Gertrudis
Gertrudis Ciesielska (19 lat) ojciec: Joseph Ciesielski, matka: Joanna

Parafia katolicka Kębłowo, wpis 8 / 1824
Bartholomaeus Kuczyk (26 lat) ojciec: Lucas Kuczyk , matka: Nepomucena
Barbara Woytkowiak [*1799] (25 lat) ojciec: Urbanus Woytkowiak, matka: Gertrudis

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 mar 2020, 22:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lip 2019, 15:14
Posty: 88
Lokalizacja: Zielona Góra
Znalazłem ślub Urbana Wojtkowiaka i Gertrudy z d. Waszkowiak (oo1797).

Rodzą im się dzieci: Wiktoria (*1799), Franciszek (*1802), Wawrzyn (*1804). Innych urodzeń Wojtkowiaków w tym okresie raczej nie ma.

Pomieszanie z poplątaniem ;-)

_________________
Z pozdrowieniami, Rafał.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 mar 2020, 00:14 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
Ciekawe w którym roku i pod jakim nazwiskiem urodziła się Barbara.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 mar 2020, 01:05 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
Jitter napisał(a):
Z chęcią poznałbym ewentualne podłoże historyczne do zaistniałej sytuacji. Przeglądając księgi odniosłem wrażenie, że z początkiem XIX w. następuje wysyp nowych, nigdy nie spotykanych w tym rejonie nazwisk (wynik procesu uwłaszczania chłopów?).
Obrazek
Powyższa strona pochodzi z książki:
Obrazek

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 mar 2020, 11:33 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lip 2019, 15:14
Posty: 88
Lokalizacja: Zielona Góra
Droga Grażyno przyjmij, proszę, najserdeczniejsze życzenia z okazji Dnia Kobiet!

To bardzo ciekawa pozycja wydawnicza - dziękuję za zwrócenie mi na nią uwagi.

Za Barbarą cofnąłem się aż do roku 1797, czyli momentu, kiedy Urban Wojtkowiak i Gertruda z d. Waszkowiak zawarli związek małżeński. Kolejne ich dziecko, to Józef (*1805). Wnioskuję zatem, że Wiktoria z niewiadomych przyczyn stała się Barbarą, albo nastąpiła pomyłka przy podawaniu danych do aktu małżeństwa z Bartłomiejem Kuczykiem.

Ad rem. Do istnienia rodu Wojtkowiaków nie mam absolutnie żadnych wątpliwości. Dziwi jedynie fakt, że zapisy metrykalne nt. dzieci małżeństwa Stępczyńskich - jakkolwiek by to nie zabrzmiało - "wyskakują" trochę z nikąd ;-) Innego Józefa Jankowiaka urodzonego około 1782 roku w podkębłowskich Wroniawach nie stwierdziłem. Akt małżeństwa podaje wiek nupturientów odpowiednio: 26 lat dla Niego i 25 lat dla Niej, czyli zgadza się.

PS: ...a wystarczyłby jakikolwiek dopisek typu "alias" i byłoby po sprawie ;-)

_________________
Z pozdrowieniami, Rafał.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bing [Bot] i 98 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL