Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 09:42

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 22 lut 2020, 22:03 
Offline

Dołączył(a): 25 gru 2014, 18:10
Posty: 248
Witam

Chciałam zdobyć akt zgonu siostry mojego pradziadka. Nie jest to moja krewna w linii prostej więc są trudności, nie mam interesu prawnego. Nie wiem kiedy zmarła, w ogóle mało o niej wiem. Przypuszczalnie znam miejscowość gdzie zmarła. Prawdopodobnie też zmarła młodo, jako osoba niezamężna i bezdzietna. Kto jest więc jej najbliższą rodziną? Kto w takim przypadku może starać się o akt ? Nikt, bo nie miała przodka w linii prostej (dzieci, wnuków)? Nie wiem też czy minęło 80 lat od dnia zgonu.. Jak się do tego zabrać ??

_________________
Pozdrawiam
Iza


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lut 2020, 22:16 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5114
Lokalizacja: Poznań
Witam,

Jeśli akt jest jeszcze w USC to może być problem. Odmówiono mi wglądu w akty urodzenia sióstr mojej mamy, które zmarły jako niemowlęta, bo nie minęło jeszcze 100 lat, a ja jestem osobą obcą.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lut 2020, 22:24 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
izabela napisał(a):
Witam Chciałam zdobyć akt zgonu siostry mojego pradziadka. Nie jest to moja krewna w linii prostej więc są trudności, nie mam interesu prawnego. Nie wiem kiedy zmarła, w ogóle mało o niej wiem. Przypuszczalnie znam miejscowość gdzie zmarła. Prawdopodobnie też zmarła młodo, jako osoba niezamężna i bezdzietna. Kto jest więc jej najbliższą rodziną? Kto w takim przypadku może starać się o akt ? Nikt, bo nie miała przodka w linii prostej (dzieci, wnuków)? Nie wiem też czy minęło 80 lat od dnia zgonu.. Jak się do tego zabrać ??
https://wyborcza.pl/7,75400,24382619,ge ... rects=true
"Zdjęcie dokumentu to dla genealoga najcenniejsze źródło, gdyż czasami znajdują się w akcie bezcenne dopiski, które nie będą ujęte nawet w odpisie zupełnym. Życie genealoga w zderzeniu z USC nie jest jednak usłane różami, ale i wystającym kolcem, hamującym pasjonackie zapędy genealogów jest Ustawa o ochronie danych osobowych. Obejmuje ona akta urodzeń sporządzone później niż 100 lat wstecz oraz akta małżeństw i zgonów sporządzone później niż 80 lat temu.
W latach objętych ustawą tylko wstępni (każdy przodek) i zstępni (każdy potomek) osoby, której akt dotyczy, mają prawo do uzyskania odpisów lub zdjęć.
W praktyce wygląda to tak, że jeśli brakuje nam aktu urodzenia siostry babci urodzonej w 1920 roku, to jedynie jej potomek może go uzyskać.
A jeśli siostra babci nie ma potomków, to mamy problem, musimy poczekać jeszcze dwa lata, aż dany rocznik zostanie objęty ustawą o narodowym zasobie archiwalnym, która gwarantuje każdemu dostęp do informacji zawartych w danym akcie."

A w którym roku urodziła się siostra pradziadka?
Na tej podstawie możemy określić, czy nawet jeśli akt zgonu znajdziemy, czy uzyskamy wgląd do tego aktu.

edycja
Artykuł był publikowany:
21 stycznia 2019
autor: Aleksandra Kacprzak

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Ostatnio edytowano 22 lut 2020, 22:50 przez bugakg, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lut 2020, 22:39 
Offline

Dołączył(a): 25 gru 2014, 18:10
Posty: 248
W 1899 urodziła się, kiedy zmarła nie wiem...

_________________
Pozdrawiam
Iza


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lut 2020, 05:15 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5114
Lokalizacja: Poznań
W akcie urodzenia nie ma adnotacji o jej śmierci?

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lut 2020, 10:36 
Offline

Dołączył(a): 13 lut 2017, 19:38
Posty: 207
dzień dobry.
Siostra mojego dziadka zmarła w 1962 w Kisielin-Zielona G. . Nie znam dokładnej daty . Czy w moim-Wrocław USC otrzymam akt zgonu . Czy mogę mieć kłopoty? Jakie dokumenty mogą być potrzebne ? Jak zdobyć dokładną datę zgonu . Na cmentarzu brak daty .


Ewa M


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lut 2020, 11:48 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
bugakg napisał(a):
https://wyborcza.pl/7,75400,24382619,ge ... rects=true
"Zdjęcie dokumentu to dla genealoga najcenniejsze źródło, gdyż czasami znajdują się w akcie bezcenne dopiski, które nie będą ujęte nawet w odpisie zupełnym. Życie genealoga w zderzeniu z USC nie jest jednak usłane różami, ale i wystającym kolcem, hamującym pasjonackie zapędy genealogów jest Ustawa o ochronie danych osobowych. Obejmuje ona akta urodzeń sporządzone później niż 100 lat wstecz oraz akta małżeństw i zgonów sporządzone później niż 80 lat temu.
W latach objętych ustawą tylko wstępni (każdy przodek) i zstępni (każdy potomek) osoby, której akt dotyczy, mają prawo do uzyskania odpisów lub zdjęć.
W praktyce wygląda to tak, że jeśli brakuje nam aktu urodzenia siostry babci urodzonej w 1920 roku, to jedynie jej potomek może go uzyskać.
A jeśli siostra babci nie ma potomków, to mamy problem, musimy poczekać jeszcze dwa lata, aż dany rocznik zostanie objęty ustawą o narodowym zasobie archiwalnym, która gwarantuje każdemu dostęp do informacji zawartych w danym akcie."

edycja
Artykuł był publikowany:
21 stycznia 2019
autor: Aleksandra Kacprzak

Sama chciałam uzyskać akt zgonu bezpotomnie zmarłego brata mojej Babci.
Niestety, w USC otrzymałam odpowiedź, aby wykazać interes prawny, ponieważ nie jest to mój przodek w linii prostej.
Będziesz miała kłopot, ale jeśli chcesz spróbować, to wniosek możesz złożyć w każdym USC.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lut 2020, 12:28 
Offline

Dołączył(a): 13 lut 2017, 19:38
Posty: 207
dziękuję , pozdrawiam

Ewa M


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 lut 2020, 13:30 
Offline

Dołączył(a): 25 gru 2014, 18:10
Posty: 248
Henryk Krzyżan napisał(a):
W akcie urodzenia nie ma adnotacji o jej śmierci?

Niestety nie...

_________________
Pozdrawiam
Iza


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 79 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL