Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 10:33

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 08 lis 2018, 09:13 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 lip 2018, 09:08
Posty: 51
Lokalizacja: Poznań/Stęszew
Witam serdecznie

Potrzebuje waszej pomocy. W rodzinnych archiwach natrafiłem na list z życzeniami noworocznymi z 1910 adresowany do moich przodków mieszkających w Powidzu. Nie jest to dla mnie żadna tajemnica - doskonale wiedziałem, że moja rodzina pochodzi z tamtych rejonów (Witkowo, Wiekowo, Powidz). W Powidzu urodził się najmłodszy brat mojego pradziadka (Stanisław 1896), a także najstarsza trojka rodzeństwa mojego dziadka (Roman 1914, Regina 1915 i Alfons 1917). Na kartce pocztowej z 1910 jest dokładny adres gdzie w Powidzu mieszkali moi pradziadkowie :

Powidz powiat Witkowo am Markt 4 czyli Rynek 4.

Problem w tym, że obecnie nie ma w Powidzu rynku. Plac zachował się do dzisiaj, ale został przekształcony w Park Powstańców Wielkopolskich. Park z czterech stron otoczony jest ulicami (Wodna, Warszawska, 28 Grudnia i PPW). Czy ktoś z was posiada stare mapy, lub ma wiedzę gdzie dokładnie znajdował się ten dom? Niestety ale w Powidzu nie ma żadnego muzeum regionalnego w którym mógłbym zaciągnąć informacji. Być może w Parafii będą jakieś informacje, aczkolwiek mało prawdopodobne by przechowywali stare niemieckie mapy.

_________________
Dzień Dobry. Nazywam się Szymon Kowalski i poszukuje informacji o rodzinie Kowalski pochodzących z okolicy Witkowa i Powidza (przełom XIX i XX wieku), oraz rodziny Janków z Żydowa/Kosowa koło Gniezna (rodzice Andrzej Janka i Konstancja Dziel :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 lis 2018, 09:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 lip 2018, 09:08
Posty: 51
Lokalizacja: Poznań/Stęszew
Chyba sam rozwiązałem swoją zagadkę. Jeżeli zamiast słowa "Rynek" wpiszemy Park powstańców Wielkopolskich to pod numerem 4 wyskoczy nam taki oto adres:

https://www.google.pl/maps/place/Park+P ... 9755?hl=pl

To musi być to :)

_________________
Dzień Dobry. Nazywam się Szymon Kowalski i poszukuje informacji o rodzinie Kowalski pochodzących z okolicy Witkowa i Powidza (przełom XIX i XX wieku), oraz rodziny Janków z Żydowa/Kosowa koło Gniezna (rodzice Andrzej Janka i Konstancja Dziel :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 lis 2018, 09:24 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Chyba masz krewną na Forum w osobie Emilki 432, którą interesuje ten sam adres i nazwisko.

viewtopic.php?p=144903#p144903

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 lis 2018, 09:30 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 lip 2018, 09:08
Posty: 51
Lokalizacja: Poznań/Stęszew
Tak, działamy razem ;) Nie wiedziałem, że też o to tu zapytała :)

_________________
Dzień Dobry. Nazywam się Szymon Kowalski i poszukuje informacji o rodzinie Kowalski pochodzących z okolicy Witkowa i Powidza (przełom XIX i XX wieku), oraz rodziny Janków z Żydowa/Kosowa koło Gniezna (rodzice Andrzej Janka i Konstancja Dziel :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 lis 2018, 09:50 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 lip 2018, 09:08
Posty: 51
Lokalizacja: Poznań/Stęszew
Ale skoro temat już podjęty to mam jeszcze jedną rzecz do wyjaśnienia. Mój pradziadek był mleczarzem i wszędzie gdzie mieszkali (Powidz, Gębice, Bydgoszcz, Zaniemyśl, Stęszew) prowadził mleczarnie. Kojarzy ktoś gdzie w Powidzu mogła znajdować się mleczarnia?

_________________
Dzień Dobry. Nazywam się Szymon Kowalski i poszukuje informacji o rodzinie Kowalski pochodzących z okolicy Witkowa i Powidza (przełom XIX i XX wieku), oraz rodziny Janków z Żydowa/Kosowa koło Gniezna (rodzice Andrzej Janka i Konstancja Dziel :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 lis 2018, 11:33 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2221
Lokalizacja: Poznań
W książkach adresowych przemysłu i handlu z lat 1906, 1919, 1922 i 1925 nie ma w Powidzu mleczarni :(

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 mar 2019, 20:17 
Offline

Dołączył(a): 26 maja 2011, 18:06
Posty: 3
W latach osiemdziesiątych w Powidzu na rynku funkcjonowała filia mleczarni z Witkowa. Niestety nie wiem, czy w roku, który chodzi, też tak było.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 mar 2019, 20:44 
Offline

Dołączył(a): 26 maja 2011, 18:06
Posty: 3
Kowalski napisał(a):
Witam serdecznie

Potrzebuje waszej pomocy. W rodzinnych archiwach natrafiłem na list z życzeniami noworocznymi z 1910 adresowany do moich przodków mieszkających w Powidzu. Nie jest to dla mnie żadna tajemnica - doskonale wiedziałem, że moja rodzina pochodzi z tamtych rejonów (Witkowo, Wiekowo, Powidz). W Powidzu urodził się najmłodszy brat mojego pradziadka (Stanisław 1896), a także najstarsza trojka rodzeństwa mojego dziadka (Roman 1914, Regina 1915 i Alfons 1917). Na kartce pocztowej z 1910 jest dokładny adres gdzie w Powidzu mieszkali moi pradziadkowie :

Powidz powiat Witkowo am Markt 4 czyli Rynek 4.

Problem w tym, że obecnie nie ma w Powidzu rynku. Plac zachował się do dzisiaj, ale został przekształcony w Park Powstańców Wielkopolskich. Park z czterech stron otoczony jest ulicami (Wodna, Warszawska, 28 Grudnia i PPW). Czy ktoś z was posiada stare mapy, lub ma wiedzę gdzie dokładnie znajdował się ten dom? Niestety ale w Powidzu nie ma żadnego muzeum regionalnego w którym mógłbym zaciągnąć informacji. Być może w Parafii będą jakieś informacje, aczkolwiek mało prawdopodobne by przechowywali stare niemieckie mapy.


Zasięgnęłam języka u pewnej starszej Pani z Powidza, która dużo pamięta z dawnych czasów, i powiedziała mi, że mleczarnia była na ulicy rogu ulicy Warszawskiej I Wojska Polskiego. Ale adres Rynek 4 też by się zgadzał, ponieważ właściciel wybudował dom na Rynku. Starsza Pani mówiła że właściciel nazywał się Żak. Pamięta na pewno, bo chodziła z jego córką do klasy.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 mar 2019, 22:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 lip 2018, 09:08
Posty: 51
Lokalizacja: Poznań/Stęszew
Dziękuje za cenne informacje Pani Maniu ;) Jak rozumiem domniemana "mleczarnia" jak i budynek na Rynku 4 należały do tego samego właściciela o nazwisku Żak? Jak wspomniałem na początku w Powidzu urodził się najmłodszy brat mojego pradziadka Jana Kowalskiego - Stanisław. Co ciekawe w akcie urodzenia zapisane ma "Sautersbrunn". Co może oznaczać ta nazwa? To jakaś wioska wchłonięta później przez miasto? W Powidzu urodziła się też najstarsza trójka rodzeństwa mojego dziadka Zbigniewa. Nie ma sensu dopytywać się Pani koleżanki o Kowalskich bo gdzieś na początku lat 20-tych wszyscy wyemigrowali do Bydgoszczy Poznania i nigdy później nie mieli nic wspólnego z tym miastem. W Powidzu zmarła też moja pra pra babcia - Michalina Kowalska zd. Kulczak (+22 kwietnia 1912), oraz jej jedyna córka Antonina (+17.10.1908). Co ciekawe, ponoć oba groby istnieją do dzisiaj - takie info uzyskałem przez telefon w parafii. Antonina zmarła w wieku zaledwie 29 lat na skutek nieszczęśliwego wypadku w czasie pracy w stodole rzeźnika Jakuba Szeszyckiego (zeskok z sąsieni"). Może Pani koleżanka kojarzy takie nazwisko w Powidzu? Antonina wyszła za mąż za Marcina Wysockiego. W chwili śmierci osierociła czworo dzieci:

Edmund – ur. 13.10.1900 Powidz – zm. 25.01.1975 Poznań
Franciszka – ur. 28.11.1902 Powidz – zm. 28.11.1968 Września
Stefania – ur. 29.07.1905 Powidz
Wacław – ur. 29.08.1907 Powidz

Los najstarszej dwójki (Edmunda i Franciszki) jest mi znany. Niestety nie mam pojęcia co się stało ze Stefanią i Wacławem. Może Pani koleżanka z Powidza kojarzy którąś z tych osób, lub ich potomków? Niestety nie wiem jakie nazwisko po mężu przejęła Stefania. Marcin Wysocki po śmierci Antoniny ożenił się po raz drugi w 1909 r z Pelagią Szarzyńską. Z tego związku urodził się syn Józef (ur. 13.01.1910 Powidz zm. 27.08.1910 Powidz), córka Maria (ur. 04.08.1916 Powidz, zawarła związek małżeński 10.10.1940 w Poznaniu). Poniżej jedyne znane mi zdjęcie Antoniny i Marcina Wysockich, oraz prawdopodobnie ich córki Stefani

Obrazek

Obrazek

_________________
Dzień Dobry. Nazywam się Szymon Kowalski i poszukuje informacji o rodzinie Kowalski pochodzących z okolicy Witkowa i Powidza (przełom XIX i XX wieku), oraz rodziny Janków z Żydowa/Kosowa koło Gniezna (rodzice Andrzej Janka i Konstancja Dziel :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 kwi 2019, 23:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 lip 2018, 09:08
Posty: 51
Lokalizacja: Poznań/Stęszew
Pani mania22206, czy jest Pani jeszcze z nami? Czy ktokolwiek z Państwa mógłby pomóc w odszukaniu informacji na temat pozostałej dwójki rodzeństwa Wysockich: Stefani (ur. 29.07.1905) i Wacława (29.08.1907)?

_________________
Dzień Dobry. Nazywam się Szymon Kowalski i poszukuje informacji o rodzinie Kowalski pochodzących z okolicy Witkowa i Powidza (przełom XIX i XX wieku), oraz rodziny Janków z Żydowa/Kosowa koło Gniezna (rodzice Andrzej Janka i Konstancja Dziel :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 gru 2020, 15:56 
Offline

Dołączył(a): 26 maja 2011, 18:06
Posty: 3
Witam Panie Kowalski.
Przepraszam ale bywam tu sporadycznie. Jeśli chodzi o wypadek w stodole Jakuba Szeszyckiego, tak się składa iż jest to mój przodek, 3xpradziadek. Widziałam ten akt zgonu.
Jeśli zaś chodzi o Stefanię i Wacława, to w moim rozbudowanym drzewie dotyczącym Powidza, mam kilka informacji, zapewne nowych dla Pana. Proszę o podanie adresu mailowego to wyślę je w e-mailu. Są to jednak dane wrażliwe, bo niektóre z tych osób jeszcze żyją.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 lut 2021, 10:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 lip 2018, 09:08
Posty: 51
Lokalizacja: Poznań/Stęszew
Dzień Dobry Pani

Napisałem do Pani wiadomość prywatną, oraz mailową - w wolnej chwili proszę o odpowiedź. A co do losów rodzeństwa Stefanii i Wacława Wysockich z Powidza to dość sporo od tego czasu udało mi się ustalić samemu, ale mimo to chętnie posłucham Pani opowieści. Pozdrawiam i do usłyszenia :)

_________________
Dzień Dobry. Nazywam się Szymon Kowalski i poszukuje informacji o rodzinie Kowalski pochodzących z okolicy Witkowa i Powidza (przełom XIX i XX wieku), oraz rodziny Janków z Żydowa/Kosowa koło Gniezna (rodzice Andrzej Janka i Konstancja Dziel :)


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 115 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL