Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 04 cze 2024, 01:21

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 31 sty 2017, 00:44 
Offline

Dołączył(a): 28 kwi 2012, 08:30
Posty: 128
Lokalizacja: Konin
Witam!
To pytanie zadaje już sobie od dłuższego czasu, które nazwisko może być pierwotne.
Zacznę wszystko od początku.
Ostatni mój przodek który nosił to nazwisko jest moja 3x pra babcia Michalina Olejnik zd. Rachota.Wszystko zaczęło się od jej ojca Michała, W jego akcie ślubu ( Morzysław 6/1866) można odczytać syn Jana i Marianny z Kazuśków małżonków Rachota. Po odszukaniu aktu urodzenia (Morzysław 79/1843) Można przeczytać "Jan Maćczak czyli Rachotka" Pomyślałem sobie "Ah to może być zwykły błąd" Idąc dalej postanowiłem odszukać aktu ślubu Jana z Marianną. Akt wydaje się być ok (Morzysław 19/1841)Zabrałem się za odszukanie aktu urodzenia Jana w parafii Gosławickiej, a tam co?! "Tadeusza Maćczak" Zero wzmianki o nazwisku Rachota czy Rachotka tą 2 opcję też często spotykałem (Gosławice 32/1821).W mojej głowie rodzi się pytanie "Ale jak to? Jak ich potomkowie nosili i noszą do dziś nazwisko Rachota? Z nurtującym pytaniem w głowie poszukiwałem aktu ślubu ów Tadeusza Maćczaka, udało się aktu odnaleziony (Morzysław 12/1818) i Co widzę Tadeusz Rachotka...Myślę sobie co jest!! Najpierw szukałem Rachotów, okazało się że muszę szukać Maćczaków a później znów Rachotków?? Analizując kilka lat metryk w parafii Morzysław okazało się że moi Rachotowie w latach 1820-1865? używali nazwiska MAĆCZAK. Dlaczego tego nie wiem, może uda mi się rozwiązać zagadkę za jakiś czas lub ktoś mi podsunie sam odpowiedź na nurtujące mnie pytanie od lipca 2015 r...

Pozdrawiam Adrian
________________________________
http://genealogiaswierczynski.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 sty 2017, 07:06 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5133
Lokalizacja: Poznań
Witam,
Maćczak to prawdopodobnie "otczestwo" (syn Maćka-Macieja), Rachota to nazwisko.
Jedna z moich prababć brała ślub jako Józefianka (córka Józefa), a nazywała się Roszyk.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 sty 2017, 16:28 
Offline

Dołączył(a): 28 kwi 2012, 08:30
Posty: 128
Lokalizacja: Konin
Tylko że ojciec Tadeusza wustępuje jako świadek to podawał sięjako Wawrzyniec Rachotka/Rachota ale już w akcie zgonu jest podane że Maćczak, a ojcem Wawrzyńca jest Maciej, tylko pytanie dlaczego posługiwali się 2 nazwiskami...

Pozdrawiam Adrian


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 sty 2017, 19:03 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5133
Lokalizacja: Poznań
Takie były czasy :-) Już pisałem, że posługiwano się nazwiskiem, "otczestwem", a nawet "nazwiskiem" pochodzącym od miejsca urodzenia. Gdyby Wawrzyniec urodził się np. w Kramsku, równie dobrze mógł być wpisany do aktu jako Kramski. Nazwisko było jedno, choć czasami ulegało zmianom (np. syn Ruchoty mógł się nazywać Ruchociński/Ruchotka), inne to pochodne od imienia ojca, miejscowości, zawodu...
Wawrzyniec Ruchota, syn Macieja (Maćczak).

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 sty 2017, 23:14 
Offline

Dołączył(a): 28 kwi 2012, 08:30
Posty: 128
Lokalizacja: Konin
Wogóle nie mogęposzukać skąd pochodzi nazwisko Rachota oraz od kiedy jest na ziemiach Polskich.
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bing [Bot] i 66 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL