Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 20 maja 2024, 20:10

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1492 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 30  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 25 gru 2012, 14:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5182
KPBC - Gazeta Toruńska 1867, R. 1, nr 48

Szamotuły.[ …]
Tutejszy X. Wikary Dunajski, który zeszłego lata podczas cholery dał dowody prawdziwej miłości chrześcijańskiej i wytrwałości wśród przykrości urzędu,
odchodzi stąd na probostwo do Obrzycka. Powinszować należy gminie tamtejszej takiego pasterza."

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 gru 2012, 14:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 gru 2009, 20:56
Posty: 201
Lokalizacja: Kępno
Dziennik Poznański 1933.06.22 nr 141:

"Ks. kan. dr E. Majkowski dyrektor archiwum bibl. i muzeum diecezjalnego w Poznaniu archiwarjusz i kapelan konwentualny P.Z. Panów Maltańskich, zamianowany został członkiem korespondentem Polskiej Akademji Umiejętności w komisji do dziejów oświaty i szkolnictwa."

_________________
Pozdrawiam
Magdalena Maryniak

Poszukuję wszelkich informacji na temat moich przodków z Trzcinicy (pow. kępiński) Hodyas (Chodyas, Chodiasz), Pindor, Wawrzyniak, Sobczyk, Sytwała (Setława)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 gru 2012, 18:12 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5182
KPBC - Gazeta Grudziądzka 1907.03.14 R.14 nr 32

„-Czempin. Wytoczony proces przeciwko tutejszemu ks. Bednarkiewiczowi prokuratura cofnęła. -
- Śrem. Ks. prob. Jezierski z Kunowa stawiony został przed prokuratora. Zarzucono mu czyny karygodne na podstawie paragrafu 110.”

[paragraf 110 dot. podburzania].


Gazeta Grudziądzka 1907.04.30 R.15 nr 52

„- Gniezno. Ks. prob. Piotrowicz rozpoczął już odsiadywać kaźń więzienną i to we Wronkach. Jest to więzienie ogólne na całe Prusy,
gdzie wychodząc z celi trzeba się obrócić ku ścianie, a by nie mieć sposobności rozmawiać z kimś:
W więzieniu tem wolno zatrzymywać skazanych tylko trzy lata.
- Redaktor nasz p. Szczepański,-. jak już donosiliśmy, odsiaduje tąm także swoją ,karę. -Red.
- Ks. P. wysłał także pożegnanie: W drodze do więzienia za obronę Kościoła św. i narodu przesyłam moim Ukochanym Parafianom
i wszystkim, co ze mną równo czują i myślą, serdeczne słowa pożegnania.
Całą dusza zawsze Wasz i z Wami.
Ks. Jan Piotrowicz.”

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 gru 2012, 20:01 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5182
KPBC - Gazeta Grudziądzka 1907.06.18 R.14 nr 73

„- Archidyecezya poznańska. Dn. 6 b. m. przypadał 50-letni jubileusz kapłański ks. prob. Andrzeja Friske'go w C z ł o p i e. Z powodu oktawy Bożego Ciała odbył się uroczysty obchód tego Jubileuszu w poniedziałek dn. 10 czerwca. Między uczestniczącymi w owym obchodzie 15-tu księżmi znajdował się także krewny jubilata, ks. oficyał dr. Luedtke z Pelplina. Z okazji jubileuszu nadał administrator archidyecezyi Najprzew. ks. biskup dr. Likowski ks. Friske'mu godność radcy duchownego. O 4 lata młodszy brat Jubilata, ks. prałat Marcin F'riske w Sypniewe obchodzić będzie w grudniu b. r. złoty Jubileusz kapłaństwa.”

Gazeta Grudziądzka 1907.06.18 R.14 nr 73

„-Archidyecezya Gnieźnieńska. Ks. prob.. Piotrowski w Gnieźnie, odsiadujący obecnie więzienie w Wronkach, otrzymał prezentę na probostwo w S k a l m i e r z y c a c h. Tamże przygotowują się już teraz na godne przyjęcie swego nowego duszpasterza męczennika.”

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 gru 2012, 19:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 lip 2011, 12:59
Posty: 211
Lokalizacja: Śrem-Kórnik
Ks. Michał Nożyński ur.1793 zm. 04.12.1844.
W którym miejscu jest błąd;
Nekrolog zamieszczony w informacjach dodatkowych pochodzi z Gazety Kościelnej Nr 1 z dnia 1 stycznia 1844 (chyba nikt nie umieszcza nekrologu osoby żyjącej)
Pozdrawiam Piotr

_________________
Pozdrawiam
Piotr Guzik


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 gru 2012, 20:09 
Offline

Dołączył(a): 16 gru 2006, 20:28
Posty: 796
Lokalizacja: Wolsztyn
W Gazecie Kościelnej ze stycznia 1844 roku jest wzmianka ze zmarł w d.24 gru.r.z. czyli roku zeszłego, 1843. Data jest już poprawiona.

_________________
Pozdrawiam
Jacek Piętka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 gru 2012, 20:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2539
Lokalizacja: Mnichowo
Szperaczu!
Dziękuję za uwagę. Poprawione. :)

Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 gru 2012, 20:35 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 lip 2011, 12:59
Posty: 211
Lokalizacja: Śrem-Kórnik
Chyba jeszcze data urodzenia powinna być 1791.
Jestem w trakcie opracowywania historii kórnickich proboszczów stąd moje poszukiwania.
W załączeniu strona gdzie to znalazłem

http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/doccont ... 4&from=FBC str 75

Pozdrawiam Piotr

_________________
Pozdrawiam
Piotr Guzik


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 gru 2012, 23:14 
Offline

Dołączył(a): 16 gru 2006, 20:28
Posty: 796
Lokalizacja: Wolsztyn
Faktycznie przejrzałem kilka Elenchusów z innych lat i wszędzie jest rok urodzenia 1791 ale jak wtedy traktować ten nekrolog z Gazety Kościelnej z 1.stycz.1844.?
Jest tam wzmianka: ... urodził się w d. 5. w. 1793. r. w mieście Buku .... Skłaniałbym się jednak do roku 1791 za czym przemawia mi wiek 23 lat w chwili przyjęcia święceń w roku 1814.

_________________
Pozdrawiam
Jacek Piętka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 gru 2012, 15:31 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 lip 2011, 12:59
Posty: 211
Lokalizacja: Śrem-Kórnik
Piętka_Jacek napisał(a):
Skłaniałbym się jednak do roku 1791 za czym przemawia mi wiek 23 lat w chwili przyjęcia święceń w roku 1814.


I to może być rok właściwy tym bardziej że w BASI jest zapis akt urodzenia Michał Nożyński ur 1791 w Buku (akt znajduje się w zasobach AAP).
Pozdrawiam Piotr

_________________
Pozdrawiam
Piotr Guzik


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 sty 2013, 11:06 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2012, 13:04
Posty: 407
Lokalizacja: Jarocin
Gdyby był potrzebny materiał (zdjęcia) odnośnie księży Jana Rybki i Józefa Taczały to służę pomocą gdyż są to moi krewni.

_________________
Pozdrawiam
Mirka
Poszukuję:Sobczyk,Bugaj,Niewiada,Taczała,Ludwiczak,Dembiński,Rybka,Łokietek,Marcinkowski, Wielińska, Alexandrowicz,Chrobot,Podemski,Redeker,Perczak,Kościelniak,Ograbek,
Boguszyńska,Kaliszan,Goździaszek,Rogacki,Rachwalski, Stankiewicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 sty 2013, 17:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 sie 2007, 11:59
Posty: 439
Lokalizacja: Środa Wlkp.
Cytuj:
Piętka_Jacek napisał(a):
Skłaniałbym się jednak do roku 1791 za czym przemawia mi wiek 23 lat w chwili przyjęcia święceń w roku 1814.


I to może być rok właściwy tym bardziej że w BASI jest zapis akt urodzenia Michał Nożyński ur 1791 w Buku (akt znajduje się w zasobach AAP).
Pozdrawiam Piotr

Michał Nożyński, syn Szymona i Rozalii z Gierczyków, ochrzczony w Buku 7 września 1791 roku. Ojcem chrzestnym chłopca został rajca miejski Stanisław Pachowicz, a matka Magdalena (żona szlachcica Mikołaja Dobielińskiego - dzierżawcy majątku Wójtostwo w Wielkiej Wsi k/Buku).

Bratem Michała był ks. Melchior Nożyński, urodzony w Buku 8 stycznia 1796 roku. Rodzicami chrzestnymi Melchiora byli ks. Wojciech Tyxicki i wdowa Joanna Lemańska (była żona Kazimierza Lemańskiego).

_________________
Pozdrawiam
Mariusz Formanowicz
(kontakt na e-mail: mariusz@formanowicz.pl)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 sty 2013, 17:34 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 sie 2007, 11:59
Posty: 439
Lokalizacja: Środa Wlkp.
Mariusz napisał(a):
Cytuj:
Piętka_Jacek napisał(a):
Skłaniałbym się jednak do roku 1791 za czym przemawia mi wiek 23 lat w chwili przyjęcia święceń w roku 1814.


I to może być rok właściwy tym bardziej że w BASI jest zapis akt urodzenia Michał Nożyński ur 1791 w Buku (akt znajduje się w zasobach AAP).
Pozdrawiam Piotr

Michał Nożyński, syn kowala Szymona Nożyńskiego i Rozalii z Gierczyków, ochrzczony w Buku 7 września 1791 roku. Ojcem chrzestnym chłopca został rajca miejski Stanisław Pachowicz, a matka Magdalena (żona szlachcica Mikołaja Dobielińskiego - dzierżawcy majątku Wójtostwo w Wielkiej Wsi k/Buku).

Bratem Michała był ks. Melchior Nożyński, urodzony w Buku 4 stycznia 1796 roku (ochrzczony 8 stycznia). Rodzicami chrzestnymi Melchiora byli ks. Wojciech Tyxicki i wdowa Joanna Lemańska (była żona Kazimierza Lemańskiego).

_________________
Pozdrawiam
Mariusz Formanowicz
(kontakt na e-mail: mariusz@formanowicz.pl)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 sty 2013, 19:07 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 lip 2011, 12:59
Posty: 211
Lokalizacja: Śrem-Kórnik
Mariuszu!
Dziękuję za uzupełnienie informacji o ks. Michale Nożyńskim
Pozdrawiam Piotr

_________________
Pozdrawiam
Piotr Guzik


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 sty 2013, 19:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 sie 2007, 11:59
Posty: 439
Lokalizacja: Środa Wlkp.
Piotrze,

nie ma za co :) Ja również jestem wdzięczny za wskazanie kolejnych dwóch księży wywodzących spośród mieszczan bukowskich.

_________________
Pozdrawiam
Mariusz Formanowicz
(kontakt na e-mail: mariusz@formanowicz.pl)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 sty 2013, 16:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 paź 2009, 18:31
Posty: 235
Lista proboszczów katolickiego Kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Zdunach
http://www.parafia.zduny.pl/images/doku ... darium.pdf

_________________
Pozdrawiam
Anna

Poszukuję osób o nazwisku:
Balasiewicz, Litwin, Szklarek, Snycer, Smektała, Szpurtacz (Jutrosin),


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 sty 2013, 22:14 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC „Dziennik Poznański” nr6, 10-1-1877r., str.2:
„Księży Bączkowskiego i Bielskiego z Kościana skazanych na banicyą z W. Ks. Poznańskiego wywieziono w dniu wczorajszym o 4 godz. rano do Trachenberga na Szląsku.”

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 sty 2013, 17:20 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC „Dziennik Poznański” nr297, 30-12-1865r., str.3:
„Kościan, 26 grudnia. Nowy rok nie wiele nam zapewne przysporzy radości, ale za to zgotuje nam jednę tem żywszą i ważniejszą, a tą będzie powrót zacnego księdza S y m f o r y a n a T o m i c k i e g o, proboszcza konojadzkiego, do parafii swojej.[…] Uwięziony na wielkanoc r. 1863 i skazany następnie po przetrwaniu półrocznego więzienia śledczego w Kościanie, na 2 lata ciężkiego więzienia za przestępstwo prasowe w redagowanej przezeń S z k ó ł c e n i e d z i e l n e j, karę tę odsiedział w Wisłoujściu pod Gdańskiem; teraz zaś spodziewamy się, iż za dni kilka opuści mury więzienne i znużona pierś jego odetchnie znowu powiewem swobody, która mu zawsze tyle była drogą.[…]”

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 sty 2013, 23:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5182
Znaleziony wycinek gazety.
Informacja o ks. Karolu Pasikowskim, niestety w nie najlepszej jakości.

Obrazek

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 sty 2013, 23:33 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Jolanta napisał(a):
WBC „Dziennik Poznański” nr297, 30-12-1865r., str.3:
„powrót zacnego księdza S y m f o r y a n a T o m i c k i e g o, proboszcza konojadzkiego, ”


Jolu, dziękuję za notkę z nieznanym mi faktem.

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 sty 2013, 00:48 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lis 2007, 20:19
Posty: 170
Lokalizacja: Kostrzyn / Czachurki k. Pobiedzisk / Poznań
Posiadam zdjęcie z prymicji ks. Jacka Rzadkiewicza, który widnieje w bazie Wielkopolskich Księży. Zostało ono wykonano w 1939 roku w Kostrzynie. Można je dodać do bazy.

Obrazek

Kuba

_________________
Łabędzcy (Opatówko, Września, Kleszczewo, Kostrzyn), Wilkowscy (Kostrzyn, Poznań), Klimas (Iwno, Wiktorowo, Chorzałki), Wesołek (Krerowo, Mączniki, Czerlejno), Stacheccy (Kostrzyn, Pobiedziska), Nijaki, Dopiera, Dokowicz,Banach (powiat Grodzisk, Wolsztyn)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 lut 2013, 22:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5182
Mam pytanie w sprawie projektu „Księża Wielkopolscy”
Zdobyliśmy bardzo ciekawe materiały na temat jednego z księży, którzy są w projekcie.
Niestety nie mogę wprowadzić informacji dodatkowej, pomimo zalogowania na Forum WTG.
Może to tylko mój problem?, - nie mam pojęcia co się stało.
Czy mogę prosić o podpowiedź, jak teraz mogę wprowadzić dodatkowe informacje.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 lut 2013, 09:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2539
Lokalizacja: Mnichowo
Z uwagi na różne problemy wynikające z dopisywaniem własnych informacji możliwość ta została zlikwidowana.
Wszelkie posiadane informacje proszę przesyłać na adresy @
adalbertus19@gmail.com
pjksieza@gazeta.pl

Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 lut 2013, 14:03 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Szkoda, że zlikwidowano tą możliwość :( .W BASI I PP jest możliwość umieszczania Komentarza i wiele to ułatwia, bo nie wymaga pośrednictwa w dodaniu wiadomości.

Zatem poniższa informacja na stronie głównej Wielkopolscy Księża również powinna zostać usunięta, bo wprowadza w błąd.
"Od dnia 15.06.2010 istnieje mozliwość zamieszczania notek przy profilu każdego księdza. Aby móc to uczynić należy zalogować się na forum WTG-Gniazdo."

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 lut 2013, 20:03 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5182
W związku z powyższą odpowiedzią, uprzejmie proszę o dodanie na stronie projektu, przy ks. Marcinie Garsztka zapisu,
że opracowany i zamieszczony w Informacji dodatkowej biogram, jest mojego autorstwa, do wykorzystania tylko w Projekcie „Księża Wielkopolscy”.
Prośbę uzasadniam tym, iż z zamieszczonych przeze mnie wielu dodatkowych notek pozostała tylko ta jedna – czyli biogram ks. Garsztki.
Za jego treść ponoszę całkowitą odpowiedzialność, i przeznaczam go tylko i wyłącznie do wykorzystania w projekcie „Księża Wielkopolscy”.

Dodam, że informacja o blokadzie funkcji dodawania z samego szacunku dla osób, które je zamieszczały winna być zamieszczona na Forum WTG.
Takie działanie można odczuć jako troszeczkę podstępne. Źródeł poza forum jest zebranych bardzo dużo. Czy teraz możemy tylko czekać na ich inne wykorzystanie?
Wszystko zgodnie z Regulaminem jest własnością WTG.
Ostatnim zdaniem nie prowokuję do żadnej odpowiedzi.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lut 2013, 13:57 
Offline

Dołączył(a): 09 sty 2012, 12:05
Posty: 182
Ksiądz Jan Niewitecki - proboszcz z Łodzi używał również imion Jan Kapistran (Joannes Capistran).
Księga metrykalna parafii w Łodzi za 1873 rok sygn. 53/3387/6/52 skan 9.

_________________
Pozdrawiam
Wojtek Bud


Ostatnio edytowano 22 lut 2013, 08:16 przez poper, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lut 2013, 14:43 
Offline

Dołączył(a): 09 sty 2012, 12:05
Posty: 182
Ksiądz Józef Wołyniec (zapisany jako Jozephus Wołyniak) udzielił chrztu 21.08.1873r.
Księga metrykalna parafii w Łodzi za 1873 rok sygn. 53/3387/6/52 skan 11.
Ostatnia data z biogramu to 1872 rok gdy był rezydentem w Stęszewie, a więc żył rok dłużej i okazyjnie wspomagał proboszcza w sąsiedniej Łodzi.

_________________
Pozdrawiam
Wojtek Bud


Ostatnio edytowano 22 lut 2013, 08:12 przez poper, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lut 2013, 15:52 
Offline

Dołączył(a): 16 gru 2006, 20:28
Posty: 796
Lokalizacja: Wolsztyn
Księża zawsze jak wszem wiadomo udzielali chrztów. Nic nowego :wink:

_________________
Pozdrawiam
Jacek Piętka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lut 2013, 19:48 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lis 2006, 02:22
Posty: 1360
Lokalizacja: Strzelno
Proszę o uzupełnienie biogramu:
Ks.Teofil Smitkowski zmarł w Wójcinie 26 października 1877 roku w wieku 59 lat, rodzice: Ignacy i Teofila Cembrowicz, akt zgonu w księgach parafii Wójcin 1877/15

_________________
Marzena
Szukam:Zgórski,Jankowski,Musiałowski,Wojtasik,Gabryszak,Andrzejczak,Szulczewski,Woźniak,Gryger (Gregier),Kuraszkiewicz,Grzeszkiewicz (Grzeszkowiak),Leśniewicz,Walczak,Orłowski,Tarnecki,Wiśniewski (były powiat Strzelno,okolice Skulska i Wilczyna)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 lut 2013, 21:30 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5182
DankaW napisał(a):
W związku z powyższą odpowiedzią, uprzejmie proszę o dodanie na stronie projektu, przy ks. Marcinie Garsztka zapisu,
że opracowany i zamieszczony w Informacji dodatkowej biogram, jest mojego autorstwa, do wykorzystania tylko w Projekcie „Księża Wielkopolscy”.
Prośbę uzasadniam tym, iż z zamieszczonych przeze mnie wielu dodatkowych notek pozostała tylko ta jedna – czyli biogram ks. Garsztki.
Za jego treść ponoszę całkowitą odpowiedzialność, i przeznaczam go tylko i wyłącznie do wykorzystania w projekcie „Księża Wielkopolscy”.

Być może moja prośba uszła uwadze, zatem ponownie proszę o zamieszczenie wpisu, iż biogram ks. Marcina Garsztki jest mojego autorstwa.
Zamieściłam go w projekcie sama wówczas, kiedy miałam do niego dostęp i po prostu uszedł mojej uwadze zapis, iż jestem autorką tego biogramu.
Biogram ten zamieściłam już wcześniej w innych publikacjach, a niebawem będzie zamieszczony w kolejnym wydawnictwie regionalnym.
Myślę, iż nie stanowi to wielkiego problemu, skoro w wielu przypadkach w projekcie zamieszczone są imiona i nazwiska autorów informacji.
Danuta Wojcięgowska

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 mar 2013, 11:27 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lip 2010, 21:03
Posty: 4050
Lokalizacja: Obra/Wolsztyn
Uzupełnienie do biogramu w WK

Ks. Stanisław Wódz omi - proboszcz w Obrze
data urodzenia - 09.01.1949 roku w Niegosławicach
święcenia kapłańskie - w 1976 Obra
data śmierci - 17 marca 2013 roku Vaudricourt (Francja)
data pochówku - 23 marca 2013 roku w Kodniu

źródło:
http://www.oblaci.pl/index.php?option=c ... &Itemid=56

_________________
Pozdrawiam
Jurek


***********
Szanuję pracę i dorobek badawczy innych. Dlatego - zgodnie z Regulaminem Forum i prawem oraz aby nie naruszać praw autorskich i nie dokonywać kradzieży wartości intelektualnych - zamieszczam linki do źródeł informacji.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 kwi 2013, 16:10 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 paź 2009, 18:31
Posty: 235
Ks. Stanisław Tylewicz zdjęcie z roku 1954
Obrazek

Bp. Franciszek Jedwabski
w tle kościół pw. św Wawrzyńca Wonieść 1961 rok
Obrazek
Dla zainteresowanych zdjęcia z tej wizyty znajdują się w AAP [brak numeru jednostki i numeru sygnatury, lokalizacja AAP F07-06]

O ile nie przeszkadza jakość zdjęć, można je umieścić na stronach projektu

_________________
Pozdrawiam
Anna

Poszukuję osób o nazwisku:
Balasiewicz, Litwin, Szklarek, Snycer, Smektała, Szpurtacz (Jutrosin),


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 kwi 2013, 17:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2336
Lokalizacja: Gniezno
Witam
Czy mając takie dane i dane wymieniane w Wielkopolscy księża ma szanse dowiedzieć się kto był rodzicami.
Gdzie pytać lub pisać i czy jest realna szansa na uzyskanie odpowiedzi na takie pytanie.
Teczki osobowe księży, pewnie się zachowały.
Wielce prawdopodobnie powiązania z linii Janke/Linette

dane :
Strona trudno się włącza i ma problemy z certyfikacją
https://dzienniknowy.pl/aktualnosci/pokaz/11383.dhtml

Obrazek

urodzony 1904
święcenia kapłańskie 1930
1939 rozstrzelany w Brzozogaju k.Gniezna
pochówek
Parafie:
Wągrowiec (1930 - ) - wikariusz
Inowrocław ( - 19.03.1933) - wikariusz
Września (20.03.1933 - 31.12.1934) - wikariusz
Jaktorowo - (01.01.1935 - ) - proboszcz
Elenchusy:
1931, 1938
https://dzienniknowy.pl/aktualnosci/pokaz/11383.dhtml

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 kwi 2013, 18:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2539
Lokalizacja: Mnichowo
Teczka osobowa tego księdza winna być w AA Gniezno. Powinna być dostępna, chyba że jest zastrzezona.

Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 kwi 2013, 18:18 
Offline

Dołączył(a): 29 paź 2007, 20:19
Posty: 45
Lokalizacja: Poznań
Witam!

Rodzicami księdza Wacława Janke byli Wawrzyniec Janke i Rozalia z domu Smarzyk.

Akta osobowe x Wacława faktycznie znajdują się w AA Gniezno.



Pozdrawiam,
Beata Karwalska


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 kwi 2013, 19:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2336
Lokalizacja: Gniezno
Dalej juz "BASIA"
Olśniło mnie i ma skan tego urodzenia z USC Kłecko z taką samą datą urodzenia.
Dzięki

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 kwi 2013, 09:36 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 lis 2012, 19:31
Posty: 350
Lokalizacja: Kalisz, Choszczno
Witam.

Chciałabym uzupełnić wpis dla ks. Augustyna Mizerkiewicza.
Przeszukując skany parafii Kosmów pow. kaliski, znalazłam akt zgonu księdza Mizerkiewicza.

Zmarł 01.05.1850r. w Kosmowie, miał lat 57, był synem Wojciecha i Anastazji Mizerkiewiczów, a urodził się w Raszkowie.

http://szukajwarchiwach.pl/53/3655/0/-/ ... sxej3Bu_sw

akt nr 8 str. 60

_________________
Pozdrawiam
Ela


Poszukuję:
Kujawiński, Sobczak, Musiak, Jochan (Kalisz) ; Przerański, Czerniak - Cierniak (Pamięcin); Mikołajczyk (Błaszki); Brząkowski, Ciesielski, Jankowski, Błaszak (Słupca i Września), Walczak, Janiak (Kuchary).


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 kwi 2013, 18:18 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5182
Dziś w temacie "Stulatkowie i starsi" Antoni zamieścił bardzo smutną również dla mnie wiadomość o śmierci ks. Leona Stępniaka.

viewtopic.php?p=61411#p61411

Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie.


Informacja na stronie wp
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title, ... aid=1105d5

"Ks. kanonik Leon Stępniak, najstarszy kapłan archidiecezji poznańskiej, więzień hitlerowskich obozów w Gusen i Dachau zmarł w Kościanie - poinformował rzecznik prasowy kurii metropolitalnej w Poznaniu ks. Maciej Szczepaniak.

W piątek przed świętami wielkanocnymi skończył 100 lat. Był ostatnim żyjącym w Polsce księdzem, który doczekał wyzwolenia w obozie w Dachau.

Ksiądz Stępniak urodził się 29 marca 1913 roku we wsi Czarnotki w pow. średzkim. Święcenia kapłańskie przyjął 3 czerwca 1939 roku z rąk kardynała Augusta Hlonda, prymasa Polski.

Jak poinformował ks. Szczepaniak, Leon Stępniak był aresztowany przez gestapo w 1940 r. w Kębłowie pod Wolsztynem, więziony w obozie przejściowym w Lubiniu i w Forcie VII w Poznaniu, a następnie w obozach koncentracyjnych Gusen i Dachau.

Obóz w Dachau istniał w latach 1933-1945. W czasie II wojny światowej był głównym na Zachodzie obozem koncentracyjnym, w którym Niemcy więzili polskie duchowieństwo. W Dachau przebywało ok. 200 tys. więźniów wielu narodowości. Wśród nich było 1786 księży i zakonników, z których 847 przeżyło wojnę i doczekało wyzwolenia przez armię amerykańską.

Po wojnie ks. Stępniak w 1945 roku powrócił do kraju. Pełnił posługę duszpasterską w parafiach w Swarzędzu, Gieczu, Wonieściu, Kościanie i Szczecinie.

(bart)"

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 kwi 2013, 10:02 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2336
Lokalizacja: Gniezno
Cytuj:
Rodzicami księdza Wacława Janke byli Wawrzyniec Janke i Rozalia z domu Smarzyk.
Akta osobowe x Wacława faktycznie znajdują się w AA Gniezno.
Beata Karwalska


Proszę o kontakt, ma troche danych z kartotek Poznań
leszekkabacinski@gmail.com

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 kwi 2013, 13:21 
Offline

Dołączył(a): 29 paź 2007, 20:19
Posty: 45
Lokalizacja: Poznań
Witam!

Dziękuję Panie Leszku za informację! Mam dane z kartoteki. :)

Mogę Panu podpowiedzieć, że x Wacław Janke ukończył Gimnazjum im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu. Zdawał maturę w 1925 r. I co ciekawe, w tej samej szkole i tym samym roku zdawał egzamin dojrzałości Włodzimierz Dworzaczek. :)


Pozdrawiam,
Beata Karwalska


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 kwi 2013, 14:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 lis 2012, 19:31
Posty: 350
Lokalizacja: Kalisz, Choszczno
Proszę o uzupełnienie danych osobowych księdza Mateusza Bienkiewicza.
Był Plebanem w Kościelcu, zmarł 10.08.1830r. mając lat 76.

akt zgonu nr 31

http://szukajwarchiwach.pl/53/3657/0/-/ ... /#tabSkany

_________________
Pozdrawiam
Ela


Poszukuję:
Kujawiński, Sobczak, Musiak, Jochan (Kalisz) ; Przerański, Czerniak - Cierniak (Pamięcin); Mikołajczyk (Błaszki); Brząkowski, Ciesielski, Jankowski, Błaszak (Słupca i Września), Walczak, Janiak (Kuchary).


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 kwi 2013, 15:33 
Offline

Dołączył(a): 16 gru 2006, 20:28
Posty: 796
Lokalizacja: Wolsztyn
Miałbym uwagę co do właściwego odczytania dnia zgonu. Popatrz jeszcze raz, jeśli stwierdzisz inną datę to poprawię w biogrmie.

_________________
Pozdrawiam
Jacek Piętka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 kwi 2013, 15:43 
Offline

Dołączył(a): 04 lis 2011, 08:11
Posty: 854
Lokalizacja: Gniezno
Piętka_Jacek napisał(a):
Miałbym uwagę co do właściwego odczytania dnia zgonu. Popatrz jeszcze raz, jeśli stwierdzisz inną datę to poprawię w biogrmie.

Data dobra, tylko podany link niepoprawny. Winno być:
http://szukajwarchiwach.pl/53/3657/0/-/ ... rvisxIldFA

_________________
Pozdrawiam. Mikołaj M


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 kwi 2013, 15:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 lis 2012, 19:31
Posty: 350
Lokalizacja: Kalisz, Choszczno
Przepraszam, za zły link.
Mikołaj ma rację.

_________________
Pozdrawiam
Ela


Poszukuję:
Kujawiński, Sobczak, Musiak, Jochan (Kalisz) ; Przerański, Czerniak - Cierniak (Pamięcin); Mikołajczyk (Błaszki); Brząkowski, Ciesielski, Jankowski, Błaszak (Słupca i Września), Walczak, Janiak (Kuchary).


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 kwi 2013, 18:03 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 paź 2009, 18:31
Posty: 235
Z wizyty na Koźmińskim cmentarzu:
ks. Zygmunt Antoniewicz (na tę chwilę w projekcie nie ma lub nie mogę znaleźć)
Obrazek Obrazek

Sprawdziłam, że podobne zdjęcia są już zamieszczone w projekcie, ale skoro już zrobiłam to zamieszczam:
ks. Marcin Poczta
Obrazek Obrazek

ks. Mieczysław Ratajski
Obrazek Obrazek

_________________
Pozdrawiam
Anna

Poszukuję osób o nazwisku:
Balasiewicz, Litwin, Szklarek, Snycer, Smektała, Szpurtacz (Jutrosin),


Ostatnio edytowano 10 kwi 2013, 19:37 przez J1anka, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 kwi 2013, 19:37 
Offline

Dołączył(a): 16 gru 2006, 20:28
Posty: 796
Lokalizacja: Wolsztyn
Nie chodzi o link bo do skanu i tak trafiłem ale wpis , że zmarł " dziesiątego " jest mi podejrzany bo pod spodem jest wpis o godzinie " dziesiątej " i to " dz" się bardzo różni.

_________________
Pozdrawiam
Jacek Piętka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 kwi 2013, 19:48 
Offline

Dołączył(a): 04 lis 2011, 08:11
Posty: 854
Lokalizacja: Gniezno
Po prostu dzień jest wpisany majuskułą a godzina minuskułą.

_________________
Pozdrawiam. Mikołaj M


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 kwi 2013, 20:00 
Offline

Dołączył(a): 16 gru 2006, 20:28
Posty: 796
Lokalizacja: Wolsztyn
Akurat wszystko, data i godzina są pisane majuskułą.

_________________
Pozdrawiam
Jacek Piętka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 kwi 2013, 20:32 
Offline

Dołączył(a): 04 lis 2011, 08:11
Posty: 854
Lokalizacja: Gniezno
Nie uściśliłem- pierwsza litera dnia jest majuskułą, a pierwsza litera godziny minuskułą. Poza tym raczej nie ma innej opcji niż dzień dziesiąty.

_________________
Pozdrawiam. Mikołaj M


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 kwi 2013, 21:21 
Offline

Dołączył(a): 16 gru 2006, 20:28
Posty: 796
Lokalizacja: Wolsztyn
Sorry Mikołaj, w pospiechu cały czas dyskutowałem nad datą i godziną kiedy przybyli organista i służący. Wszystko jest ok.

_________________
Pozdrawiam
Jacek Piętka


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1492 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 30  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL