Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 09:31

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1492 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 30  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 25 sty 2011, 19:39 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Były takie plany i o ile przy obecnej wersji wyszukiwarki jest to możliwe, to trzeba by ręcznie poprawić i zweryfikować wiele danych na stronie (np. literówki, czy jednakowe nazwy miejscowości). Na pewno taka wyszukiwarka byłaby bardzo przydatna i jest to jakieś wyzwanie na przyszłość.

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 sty 2011, 14:36 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lip 2010, 21:03
Posty: 4050
Lokalizacja: Obra/Wolsztyn
W ubiegłym roku została wydana w Wolsztynie książka "Tragiczny bilans" napisana pod redakcją Włodzimierza J. Chrzanowskiego. Przedstawiono w niej - w formie biogramów - sylwetki księży z byłego powiatu wolsztyńskiego, którzy zginęli w czasie niemieckiej okupacji.

W numerze świątecznym 23/2010 (s.11) "Głosu Wolsztyńskiego" zamieszczono krótką recenzję pozycji, a w numerze 2/2011(s.16) - biogram ks.Gustawa Bombickiego. Nota bene - doskonałe uzupełnienie informacji zawartych w projekcie "Wielkopolscy Księża". Prawdopodobnie następne biogramy będą publikowanie w kolejnych numerach "Głosu Wolsztyńskiego".

http://www.gloswolsztynski.republika.pl/

_________________
Pozdrawiam
Jurek


***********
Szanuję pracę i dorobek badawczy innych. Dlatego - zgodnie z Regulaminem Forum i prawem oraz aby nie naruszać praw autorskich i nie dokonywać kradzieży wartości intelektualnych - zamieszczam linki do źródeł informacji.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 sty 2011, 12:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2537
Lokalizacja: Mnichowo
Od jutra Projekt "Księża Wielkopolscy" zostanie rozszerzony o część diecezji kujawsko-kaliskiej. Ta część to istniejący w latach 1818-1925 Oficjał Generalny Kaliski obejmujący swym zasięgiem wschodnią Wielkopolskę. W skład tego Oficjału wchodziły dekanaty: kaliski, kolski, koniński, sieradzki, słupecki, turkowski i wieluński. Razem 188 parafii. Do projektu wpisałem ok 300 nazwisk księży będących w spisie z 1872 roku. W trakcie najbliższego miesiąca uzupełnię o kilka innych roczników. Wpisania wymagają również spisy Archidiecezji Gnieźnieńskiej z lat przed 1818 rokiem, kiedy to te tereny do tej archidiecezji po części należały.

Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 sty 2011, 13:50 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Fantastycznie, czyli Wlkp wschodnia wraca do Macierzy :)
Łukasz

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 sty 2011, 18:30 
Offline

Dołączył(a): 29 lip 2010, 20:10
Posty: 176
Lokalizacja: Wielkopolska Wschodnia/Kalisz
Miło slyszeć. Serdeczne dzieki :)

pozdrawiam z Kalisza
Andrzej

_________________
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wislawa Szymborska


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 lut 2011, 21:51 
Offline

Dołączył(a): 02 lut 2011, 21:39
Posty: 3
Lokalizacja: Pabianice/Łódź
Witam, jestem tu po raz pierwszy, a trafiłam podczas przypadkowego przeglądania stron w poszukiwaniu informacji na temat mojej pracy doktorskiej o ks. Janie Sobczyńskim :) zainteresowanym mogę jedynie podpowiedzieć, że w 2007 r. została wydana książka "Ksiądz Jan Sobczyński i jego księgozbiór", w której zebrałam wszystkie znane mi źródła. Przy okazji, przygotowuję publikację także o nim w serii "Zasłużeni Kaliszanie" i byłabym wdzięczna za podpowiedzi i uwagi.

Z pozdrowieniami
Agata Walczak-Niewiadomska

_________________
Agata Walczak-Niewiadomska
Katedra Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej UŁ


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 lut 2011, 23:41 
Offline

Dołączył(a): 29 lip 2010, 20:10
Posty: 176
Lokalizacja: Wielkopolska Wschodnia/Kalisz
Heh, gora z gora sie nie zejdzie ,ale... :). Miło mi, ze przynajmniej narazie, ta droga wyraze Pani wdziecznosć za trud i skrupulatnosc jakie Pani tej publikacji i osobie tak zacnej dla ratowania zabytków poswięciła. To wlasnie tacy ,,starozytnicy'' jak ks.Prałat, prof.A.Parczewski czy J.Raciborski ,,natchneli'' nas do reaktywowania działalności i utworzenia w czerwcu 2009 r Koła i niebawem Oddziału TOnZ w Kaliszu. Publikacje oczywiscie posiadam, lecz w poruszanej wyzej przez Pania kwesti podpowiedzi odezwe sie niebawem na PW.

Pozdrawiam serdecznie.

Andrzej M.Matusiak

_________________
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wislawa Szymborska


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 lut 2011, 20:36 
Offline

Dołączył(a): 02 lut 2011, 21:39
Posty: 3
Lokalizacja: Pabianice/Łódź
Jest mi wstyd, że dotąd nie wiedziałam o tak genialnych projektach prowadzonych przez Państwa :) wyszukiwarka nekrologów i księży jest bardzo pomocna :) jeśli można, chętnie dołożę cegiełek parę do wiedzy nt. księży z diecezji kujawsko-kaliskiej i dopiszę nazwiska wraz ze źródłami do wyszukiwarki. Podczas pracy przy ks. Sobczyńskim (skrót myślowy) dotarłam do wielu ciekawych materiałów na temat jego kolegów i księży współpracujących, kilkanaście biogramów opublikowałam w "Słowniku biograficznym Wielkopolski południowo-wschodniej" t. 3. Proszę mi tylko powiedzieć, jak mogę to zrobić.

_________________
Agata Walczak-Niewiadomska
Katedra Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej UŁ


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 lut 2011, 19:10 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2537
Lokalizacja: Mnichowo
Wczoraj w projekcie została przekroczona liczba 6000 wpisanych księży.
Dodałem dane z 1849 roku dla Oficjału Generalnego Kaliskiego.
Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 lut 2011, 03:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2661
Lokalizacja: Poznan
Witam - podaje link do ksiazki Ksiedza Jana Korytkowskiego wydanej w roku 1883 pt.: "Pralaci i kanonicy katedry metropolitalnej gnieznienskiej od roku 1000 az do dni naszych".
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publica ... 1383&tab=3

Ksiazka zawiera informacje jak sklad imienny Kapituly: Pralaci gnieznienscy, Dziekan, Archidyakon, Kantor albo Primiceryusz, Scholastyk, Kustosz, Kanclerz, Kanonicy Metropolitalni i wiele, wiele innych cennych informacji. Wmienilam tylko kilka. To jest abosulutna bomba informacyjna :!: :) o Kapitule Metropolitalnej Gnieznienskiej.
Mam nadzieje, ze sie przyda.

Pozdrowienia.

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lut 2011, 22:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2333
Lokalizacja: Gniezno
ks. Ludwik Mielcarek
1927-2011
Obrazek

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lut 2011, 23:00 
Offline

Dołączył(a): 16 gru 2006, 20:28
Posty: 796
Lokalizacja: Wolsztyn
Leszku, to już było w styczniu.

_________________
Pozdrawiam
Jacek Piętka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lut 2011, 09:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2333
Lokalizacja: Gniezno
Nie było, bo to jest klepsydra [słup ogłoszeniowy] w Gnieźnie [ a kto wystawial jesli nie ja]
Nie jest to nowość, ale stwierdzenie faktu.

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lut 2011, 10:06 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lip 2010, 21:03
Posty: 4050
Lokalizacja: Obra/Wolsztyn
kabat napisał(a):
Nie było, bo to jest klepsydra [słup ogłoszeniowy] w Gnieźnie [ a kto wystawial jesli nie ja]
Nie jest to nowość, ale stwierdzenie faktu.

Leszku,
Już było i Ty to wstawiłeś - Twój post z poniedziałku, 24 stycznia 2011 r., g.18:28 :wink:

_________________
Pozdrawiam
Jurek


***********
Szanuję pracę i dorobek badawczy innych. Dlatego - zgodnie z Regulaminem Forum i prawem oraz aby nie naruszać praw autorskich i nie dokonywać kradzieży wartości intelektualnych - zamieszczam linki do źródeł informacji.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 mar 2011, 20:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2333
Lokalizacja: Gniezno
Jeśli to było, Przepraszam że, przedstawiam te fotki.
Cmentarz Żnin

ks. Stanisław Posadzy
Obrazek

Ks. Ludwik Hoffmann
Tutaj można uzupełnić datę zgonu
Obrazek

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 mar 2011, 22:14 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lut 2011, 22:14
Posty: 46
Posiadam trochę informacji na temat x. Jana Szukalskiego wynika z nich, że umieszczone w bazie
informacje są nieprecyzyjne i szczątkowe. Jak można to poprawić?

http://www.wtg-gniazdo.org/ksieza/main. ... is&id=4545

pozdrawiam

_________________
Damian


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 mar 2011, 22:21 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2537
Lokalizacja: Mnichowo
Proszę przesłać informacje na adres: adalbertus19@gmail.com z podaniem źródła :)
Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 mar 2011, 13:32 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 sie 2008, 18:47
Posty: 951
Lokalizacja: Pępowo / Wrocław
Posiadam książkę "Słownik biograficzny rządców parafii archidiakonatu pomorskiego w XVIII wieku" Tomasza Nowickiego wyd.przez Towarzystwo Naukowe KUL w 2003r.
Mogę odstąpić lub udzielić informacji o osobach w niej opisanych.
Pozdrawiam.
Barbara

_________________
Pozdrawiam.
Barbara


"Gdzie się człowiek ulągnie,tam ciągnie".


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 kwi 2011, 20:23 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lis 2006, 02:22
Posty: 1359
Lokalizacja: Strzelno
W imieniu pana Czesława Rzekanowskiego proszę o poprawkę:
jest "Tomasz Rzekanowski urodzony 13.12.1943 święcenia kapłańskie 1868"
winno być: urodzony 13.12.1843

_________________
Marzena
Szukam:Zgórski,Jankowski,Musiałowski,Wojtasik,Gabryszak,Andrzejczak,Szulczewski,Woźniak,Gryger (Gregier),Kuraszkiewicz,Grzeszkiewicz (Grzeszkowiak),Leśniewicz,Walczak,Orłowski,Tarnecki,Wiśniewski (były powiat Strzelno,okolice Skulska i Wilczyna)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 kwi 2011, 20:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2537
Lokalizacja: Mnichowo
Dziękuję za zwrócenie uwagi. Poprawiłem :)

Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 kwi 2011, 19:36 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2333
Lokalizacja: Gniezno
Ks.Tytus Orański Murowana Goślina

Obrazek

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 kwi 2011, 18:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2537
Lokalizacja: Mnichowo
Dziękuję , skopiowałem i umieściłem w projekcie :)
Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 kwi 2011, 18:58 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 sty 2011, 13:10
Posty: 76
Chciałbym do tej listy dorzucić informacje o ks. Bernardzie Langkau:
KS. BERNARD LANGKAU. Urodzony w 1907 r. w Jadden (ob. Gady) k. Olsztyna. Święcenia kapłańskie przyjął 12 czerwca 1932 r. w Katedrze Poznańskiej z rąk ks. Kardynała Prymasa Hlonda. Z dniem 1 lipca 1932 r. skierowany na wikariat parafii w Zaniemyślu (Miesięcznik Kościelny Archidiecezyj Gnieźnieńskiej i Poznańskiej, Nr 7, Poznań 1932 r.). Następnie pracował jako wikariusz w parafii w Odolanowie. Po wybuchu II wojny światowej pozostał w Odolanowie. Tu pomagał nie tylko mieszkańcom w trudnych chwilach okupacji, m in. ratując jesienią 1940 r. życie prefektowi gimnazjum ostrowskiego ks. Teodorowi Bielskiemu, poprzez ukrycie go w jednym z gospodarstw na terenie parafii ( F. Olszanowski, Parafia Świętego Marcina w Odolanowie, Odolanów 1994, s. 90. cyt. F.Olszanowski.). Jesienią 1941 r. ratując się ucieka w rodzinne strony. Po zajęciu Gadów przez wojska radzieckie został wywieziony do Rosji, skąd udało mu się szczęśliwie powrócić do Odolanowa (E. Dymacz, Monografia Odolanowa, Odolanów 2003, s. 222 i 235). W 1946 r. obejmuje w zarząd parafię w Bogdaju, sprawując jednocześnie nabożeństwa i msze św. w kościele w Granowcu (F. Olszanowski, op. cit. s. 93 i 96). W 1954 r. objął parafię w Mikstacie. 24 lutego 1965 r. dokonał poświęcenia kaplicy w domu Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi przy ul. Kaliskiej. Przeprowadził prace remontowe przy kościele farnym i kościele św. Rocha. Ufundował 2 dzwony do kościoła farnego, które poświęcił 18 września 1975 r. bp Marian Przykucki. W 1970 r. zorganizował parafialną orkiestrę dętą. Obdarzony godnością kanonika honorowego Kapituły Kolegiackiej w Poznaniu. Od 1983 r. przebywał w Domu Księży Emerytów w Poznaniu, gdzie zmarł 16 maja 1984 r. Pochowany na cmentarzu parafialnym w Mikstacie.

Podaję link do strony, gdzie zamieszczeni są proboszczowie parafii mikstackiej od 1598 roku.:
http://www.parafia-mikstat.pl/index.php/page/3/

_________________
Krzysztof Jędrzejak - Ostrzeszów

Poszukuję danych o rodzinie Jędrzejak - okolice Ostrzeszowa, Chlewa i Odolanowa, Jurkiewiczów - okolice Ostrzeszowa, Gąszczaków - okolice Opatowa, ziemi kępińskiej i wieluńskiej, Ratzingów - okolice Kępna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 kwi 2011, 07:48 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2333
Lokalizacja: Gniezno
Gniezno
Obrazek
ks. Henryk Grubich

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 kwi 2011, 11:09 
Offline

Dołączył(a): 02 lis 2009, 22:22
Posty: 5
Witam świątecznie

dopisałem krótką informację o ks. Wiktorze Kasprzaku, który był proboszczem parafii cerekwickiej k.Żnina w latach 1962 - 1986.

Niestety, moja wina, przepraszam, dopatrzyłem się błędu, co prawda już zgłosiłem go administratorowi, ale podaje i tu. Ksiądz Kasprzak zmarł 27 lipca 1986 roku.

pozdrawiam
Bartek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 maja 2011, 18:31 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2010, 22:29
Posty: 107
Lokalizacja: Kalinowa
Wczoraj minęła 45 rocznica śmierci ks. Stanisława Tywonka.
Chciałbym przedstawić wspomnienie pośmiertne umieszczone w Kronice Diecezji Włocławskiej w 1967 r.
Ks. Stanisław Tywonek urodził się 18 stycznia 1903 roku w powiecie garwolińskim, diecezji podlaskiej. Po ukończeniu czterech klas gimnazjalnych w Warszawie przeniósł się do Liceum we Włocławku. Odczuwając powołanie kapłańskie tu wstępuje do Wyższego Seminarium Duchownego . Święcenia kapłańskie otrzymuje 6 pażdziernika 1929 roku z rąk biskupa Wojciecha Owczarka. Terenem pierwszych ktoków kapłańskich ks. Tywonka był Lisków. Powierzono mu kapelanię w Zakładzie Wychowawczym. Po dwuletniej pracy przeniesiono go na wikariat do Bądkowa, skąd po krótkim stosunkowo pobycie, ze względu na stan zdrowia skierowany zostaje do Błaszek. Stale pogarszający się jednak stan zdrowia (choroba płuc) zmusił go do wyjazdu w okolice górskie. Po powrocie objął obowiązki admninstratora parafii Kalinowa. w roku 1936 przenosi się do Włocławka, by zgodnie z życzeniem biskupa Radońskiego oddać się pracy społecznej wśród włocławskich robotników.Zostaje Patronem Chrześcijańskich Związków Zawodowych. Roztacza duchową opiekę nad Zakładami Rzemieślniczymi św. Józefa. W roku 1937 zostaje redaktorem "Kroniki Diecezjalnej" Początek okupacji , po krótkim pobycie pod Warszawą , spędza we Włocławku śpiesząc z posługą religijną do pobliskich parafii: Chelmica, Szpetal Górny i Zaduszniki. Obawiając się stale mu grożącego aresztowania opuścił Włocławek i osiadł w Łowiczu ,gdzie pełnił obowiązki kapelana Sióstr " Wspólna Praca" i pomagał w duszpasterstwie księżom kilku parafii dekanatu łowickiego.
W początkach marca 1945 r. powrócił do diecezji i objął stanowisko proboszcza parafii Lubraniec. 23 marca 1945 r. Seminarium Duchowne rozpoczęło swe prace sesją XX Profesorów na której postanowiono skorzystać z zaproszenia ks. proboszcza Tywonka i zorganizować Seminarium na plebanii w Lubrańcu, gdyż gmach Seminarium we Włocławku niezdatny był z powodu zniszczeń wojennych. I tak dzięki wielkodusznej postawie ks. Tywonka i jego parafian Seminarium mogło rozpocząć swą pracę przerwaną w czasie okupacji hitlerowskiej. W roku 1946 mianowany zostaje prokuratorem Seminarium Duchownego we Włocławku. W uznaniu jego dotychczasowej gorliwej pracy 19 grudnia 1949 roku odznaczony zostaje godnością kanonika honorowego Kolegiaty Kaliskiej. W lipcu 1952 roku otrzymał nominację na stanowisko Ojca Duchownego w Seminarium. Spełniał ten obowiązek do maja 1956 r. ,kiedy to został proboszczem parafii Kożminek. W czasie jego pobytu we Włocławku pogłębiał swoją wiedzę teologiczną uzyskując stopień magistra teologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. W ciągu prawie ośmiu lat pracy na stanowisku proboszcza w Kożminku szczególnie umiłowanym miejscem ,któremu poświęcał wiele czasu i troski była kaplica w Złotnikach z łaskami słynącym obrazem Matki Bożej.
Ostatnie lata spędził na studiowaniu i pogłębianiu nauk teologicznych, szczególnie teologii życia wewnętrznego. Od r. 1965 pozostawał zastępcą proboszcza parafii Koło i diecezjalnym ojcem duchownym księży. W tym też czasie z całym zapałem poświęcał się na terenie całej diecezji sprawie powołań kapłańskich i zakonnych.
Na dwa tygodnie przed śmiercią udał się do szpitala w Łodzi. Choroba okazała się nie tylko ciężka , ale i nieuleczalna. Mimo troskliwej opieki lekarzy i sióstr zakończył swe życie 12 maja 1966 roku. Pogrzeb odbył się 16 maja. Mszę św. żałobną odprawił Biskup Ordynariusz,egzortę wygłosił Biskup sufragan K. Majdański. W kondukcie pogrzebowym wzięło udział około 130 księży. W imieniu kolegów kursowych pożegnał zmarłego ks. dziekan Julian Olejnik.

X. S. Szczeblewski
Kronika Diecezji Włocławskiej nr 11-12 1967 tom 50

http://imageshack.us/photo/my-images/716/tywonek.png/
Zdjęcie ks. Tywonka pochodzi z okresu kapłaństwa w Kalinowej.
Ks. Stanisław Tywonek wybudował w Kalinowej nową plebanię, Dom Parafialny oraz Dom Katolicki w Kawęczynku w którym obecnie jest kaplica parafialna.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 maja 2011, 09:30 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2333
Lokalizacja: Gniezno
Erata
Władysław Kustrra jest w spisie przez dwa rr
Na pomniku w Modliszewku / Gniezno Władysław Kustra

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 maja 2011, 10:01 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2537
Lokalizacja: Mnichowo
Dziękuję. Poprawione :)
Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 maja 2011, 20:17 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 sty 2011, 13:10
Posty: 76
Z tymi napisami na nagrobkach trzeba uważać. Już kilka razy spotkałem się z błędnymi danymi...

_________________
Krzysztof Jędrzejak - Ostrzeszów

Poszukuję danych o rodzinie Jędrzejak - okolice Ostrzeszowa, Chlewa i Odolanowa, Jurkiewiczów - okolice Ostrzeszowa, Gąszczaków - okolice Opatowa, ziemi kępińskiej i wieluńskiej, Ratzingów - okolice Kępna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lip 2011, 13:31 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2537
Lokalizacja: Mnichowo
Od dziś można nadsyłać informacje w PDF w formie jak na podanym linku:
http://www.wtg-gniazdo.org/ksieza/main. ... is&id=5825

Jest to pomysł Jerzego Krzywaźni, dzięki czemu auatrakcyjniona zostaje forma wpisów.

PDF, jak i zdjęcia, proszę nadsyłać na adres: adalbertus19@gmail.com

Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lip 2011, 21:18 
Offline

Dołączył(a): 05 lip 2011, 21:21
Posty: 10
Kajo65 Znam panią Kazimierę Jurkiewicz zamieszkałą w Ostrzeszowie. Jest to pani po 80-tce. Mam kolegę o nazwisku Gąszczak. Mieszka On wraz z matką w Kępnie.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lip 2011, 22:47 
Offline

Dołączył(a): 05 lip 2011, 21:21
Posty: 10
Witam. W meilu na podany adres podałem informację o śp.księdzu Prałacie Zbigniewie Rapiorze,byłym kapelanie biskupów poznańskich oraz proboszczu parafii p.w.św. Marcina w latach 1983 - 92. Zaofiarowałem też bezinteresowną pomoc w uzupełnianiu notatek dotyczących księży pracujących w tej parafii,lub z niej pochodzących. Wierzę, że informacje posiadane przeze mnie przyczynią się do wypełnienia luk w tym spisie. Pozdrawiam Józef M. z Kępna.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lip 2011, 09:15 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2537
Lokalizacja: Mnichowo
Witam!
List przyszedł. Dziękuje bardzo. Za kilka dni wstawię informacje do projektu i odpowiem na ten @.

Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 lip 2011, 19:32 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 lis 2009, 21:26
Posty: 41
Lokalizacja: Ruchocice
W wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej pojawiły się dziś nowe publikację, które zainteresują wiele osób, a już na pewno przydarzą się w projekcje "Księża Wielkopolscy". Dziś bowiem dodano między innymi "Directorium Officii Divini ad usum Almae Eccles. Metropolitanae et Arch-Dioec. Gnesnensis. pro Anno Domini MDCCCLX". W owej publikacji z 1860 rok znajduje się spis księży. Dodano także inne wydanie tego dokumentu z rożnych lat. Czy i tam znajdują się nazwiska duszpasterzy? Nie wiem, i póki co mam problemy z sprawdzeniem, bowiem inne publikację nie otwierają mnie się. Jak już będę mógł, to poinformuję w z edytowanym poście o tym, czy są jakieś jeszcze.
Na stronie WTG w dziale Opracowania jest zamieszczone opracowane spisy księży. Jeżeli warto takie opracowania robić, to ja chętnie zająłbym się. Mam wakacje, czas wolny i tym może odwdzięczyłbym się za liczną pomoc, którą tutaj, na forum, znalazłem.


Oto link
1. Dla połączonej archidiecezji, gnieźnieńskiej i poznańskiej. Rok 1860
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmetadata?id=177369

2. Tylko dla archidiecezji prymasowskiej. Rok 1842
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmetadata?id=177368

3. Podobnie jak punkt 2. Archidiecezja gnieźnieńska. Rok 1841
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmetadata?id=177367

4. Archidiecezja gnieźnieńska. Rok 1837
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmetadata?id=177365

5. Archidiecezja gnieźnieńska. Rok 1836
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmetadata?id=177364

5. Archidiecezja gnieźnieńska. Rok 1834
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmetadata?id=177363

_________________
Mateusz Michalski
Poszukuję wszelkich śladów Michalskich okolic Granowo-Modrze.
Indeksuję parafię Gnin i Ruchocice (pow. grodziski)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 lip 2011, 20:27 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2450
Mateuszek napisał(a):
Czy i tam znajdują się nazwiska duszpasterzy?

Są - a na końcu każdej książeczki spis alfabetyczny!
Bezcenne te księżowskie notatki: "stolarz wziął na tabakę - srebrnych groszy 10" :)

Mateuszek napisał(a):
Na stronie WTG w dziale Opracowania jest zamieszczone opracowane spisy księży. Jeżeli warto takie opracowania robić, to ja chętnie zająłbym się. Mam wakacje, czas wolny i tym może odwdzięczyłbym się za liczną pomoc, którą tutaj, na forum, znalazłem.

Z chwilą uruchomienia projektu Księża Wielkopolscy te opracowania straciły swoją wartość. Jedyny wyjątek to zawarte w spisach dane zakonnic i braciszków świeckich - te warto by zgromadzić w jednym miejscu. Może Wojtek ma jakiś pomysł...?

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 lip 2011, 21:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2537
Lokalizacja: Mnichowo
Wojtkowi pomysłów nie brakuje. Tylko....nie ma sensu wikłać się w następny projekt, kiedy jeden absorbuje wiele czasu.
Jeżeli chodzi o roczniki w WBC to jestem w posiadaniu, jeżeli nie książkowej to komputerowej wersji wszystkich roczników od 1800 roku do 1939 roku. Potrzeba tylko czasu na spisywanie danych.
Jeżeli oferta Mateuszka jest aktualna to proszę o kontakt na adres: adalbertus19@gmail.com

Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lip 2011, 15:54 
Offline

Dołączył(a): 11 sty 2009, 11:56
Posty: 48
Mam nadzieję, że otrzymam odpowiedź na następujące zapytanie:
Czy ktoś z rodziny ks. Piotra Wawrzyniaka lub może ktoś z genealogów pokusił się i sporządził drzewo genealogiczne tego wybitnego Wielkopolanina? Chciałabym nawiązać kontakt z żyjącą rodziną księdza.

Pozdrawiam Helena :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lip 2011, 22:02 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 lut 2009, 19:33
Posty: 35
Lokalizacja: Poznań
Cytuj:
Witam. W meilu na podany adres podałem informację o śp.księdzu Prałacie Zbigniewie Rapiorze,byłym kapelanie biskupów poznańskich oraz proboszczu parafii p.w.św. Marcina w latach 1983 - 92. Zaofiarowałem też bezinteresowną pomoc w uzupełnianiu notatek dotyczących księży pracujących w tej parafii,lub z niej pochodzących. Wierzę, że informacje posiadane przeze mnie przyczynią się do wypełnienia luk w tym spisie. Pozdrawiam Józef M. z Kępna.

Witam, od kilku tygodni ze względów rodzinnych zbieram informacje o księżach pracujących w tej parafii - ks. dr Włodzimierzu Sypniewskim, oraz ks. prof. Władysławie Chotkowskim, ponadto o ich krewnych również księżach: Zygmuncie Sypniewskim, Stanisławie Ziętkiewiczu, Ludwiku Ziętkiewiczu i Walentym Zientkiewiczu.
Przejrzałem już prawie wszystkie materiały, które są o nich dostępne w internecie, częściowo też w archiwach i bibliotekach, ale z pewnością do wielu żródeł nie udało mi się jeszcze dotrzeć. Byłbym wdzięczny za ewentualne wskazówki.
Pozdrawiam

_________________
Zbigniew


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lip 2011, 06:59 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 lis 2008, 09:49
Posty: 64
W ostatnim Głosie Wielkopolskim ciekawy artykuł "Ksiądz wśród prekursorów badań nad seksualnością" dotyczący zamieszczonego w naszej bazie ks. Czesława Piotrowskiego
http://www.gloswielkopolski.pl/stronagl ... ,id,t.html
Pozdrawiam
Jerzy

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Jerzy Krzywaźnia
http://szkicehistoryczne.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lip 2011, 07:23 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2537
Lokalizacja: Mnichowo
Witam!
Heleno!
Nic mi nie wiadomo o stworzeniu genealogii krewnych ks. Wawrzyniaka. My sami próbujemy odtworzyć jego linię przodków.
Postaram się skontaktować z osobami zajmującymi się życiorysem Ks. Piotra i przekaże Tobie informację.

Do zieliński_zb
Archiwa Archidiecezjalne w Poznaniu i Gnieźnie posiadają teczki personalne poszczególnych kapłanów. Jeżeli nie będą zastrzeżone to można je przejrzeć. Ponadto polecam w archiwach teczkę parafii Kępno gdzie również można znaleźć informację o księżach tam pracujących.

Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lip 2011, 09:56 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2010, 22:29
Posty: 107
Lokalizacja: Kalinowa
Wojtku czy taka teczka dotycząca parafii Kalinowa też się może tam znajdować?
Zbyszek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lip 2011, 11:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
To raczej we Włocławku, bo to tamta diecezja...

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 lip 2011, 21:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 lis 2009, 21:44
Posty: 422
Informacja ze Sredzkiego Biuletynu Samorządowego z dnia 28 lipca 2011 Nr 5 (62).

Obrazek

_________________
Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
DankaW


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 lip 2011, 05:52 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2537
Lokalizacja: Mnichowo
Proszę przesłać tę informację na skrzynkę mailową: adalbertus19@gmail.com , to będę mógł zamieścić w projekcie Księży Wielkopolskich.
Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 lip 2011, 21:06 
Offline

Dołączył(a): 05 lip 2011, 21:21
Posty: 10
Do Zieliński Zb.W najbliższym czasie postaram się odwiedzić mego proboszcza i uzyskać od niego spis kapłanów pracujących w parafii św. Marcina w Kępnie może uda mi się znaleźć jakieś informację na temat w)w księży.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 lip 2011, 13:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 lut 2009, 19:33
Posty: 35
Lokalizacja: Poznań
rejtan2 napisał(a):
Do Zieliński Zb.W najbliższym czasie postaram się odwiedzić mego proboszcza i uzyskać od niego spis kapłanów pracujących w parafii św. Marcina w Kępnie może uda mi się znaleźć jakieś informację na temat w)w księży.

Bardzo dziękuję za okazaną chęć pomocy. Sądziłem jednak, że chodzi o parafię św. Marcina w Poznaniu, a nie w Kępnie. Temat poszukiwania informacji o wymienionych przeze mnie księżach nadal pozostaje aktualny.
Pozdrawiam
Zbigniew Zielinski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 paź 2011, 18:16 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lis 2006, 02:22
Posty: 1359
Lokalizacja: Strzelno
W Inowrocławiu w roku 1812 są wikariuszami księża nie wymienieni w Projekcie:
1812 Jacobus Lesnau vicarius Ecclesiae Parochialis Junivlad. (występuje już we wcześniejszych latach)
1812 Jacobus Tępski (zapisywany też Tempski) vicarius Jun.

_________________
Marzena
Szukam:Zgórski,Jankowski,Musiałowski,Wojtasik,Gabryszak,Andrzejczak,Szulczewski,Woźniak,Gryger (Gregier),Kuraszkiewicz,Grzeszkiewicz (Grzeszkowiak),Leśniewicz,Walczak,Orłowski,Tarnecki,Wiśniewski (były powiat Strzelno,okolice Skulska i Wilczyna)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 paź 2011, 08:27 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 sie 2007, 11:59
Posty: 439
Lokalizacja: Środa Wlkp.
Jeśli się nie mylę, to podstawą dodawania profili do bazy Księża Wielkopolscy, są wpisy do elenchusów. Swego czasu przesłałem informacje o księdzu żyjącym w II połowie XVIII wieku. lecz z uwagi na brak powyższego potwierdzenia, nie został on ujęty w bazie.

_________________
Pozdrawiam
Mariusz Formanowicz
(kontakt na e-mail: mariusz@formanowicz.pl)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 lis 2011, 00:06 
Offline

Dołączył(a): 17 lis 2010, 13:20
Posty: 5528
Lokalizacja: Lutogniew/Międzyrzecz
Wśród starych zdjęć rodzinnych znajduje się jedno, przedstawiające na pierwszym planie liczną grupę księży
a w dalszym tle kościół; opatrzone komentarzem lata 30 okolice Kalisza;

https://picasaweb.google.com/lh/photo/7 ... directlink


Proszę o pomoc w rozpoznaniu kościoła, miejscowości i postaci duchownych.

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Wojciech Derwich


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 lis 2011, 19:48 
Offline

Dołączył(a): 04 maja 2008, 17:33
Posty: 409
Lokalizacja: Zielona Góra
Witam
Jakiś czas temu znalazłam akt zgonu księdza Feliksa Chłapowskiego [on chyba udzielał ślubu generałowi Janowi Henrykowi Dąbrowskiemu i swojej krewnej Barbarze Chłapowskiej. ]
Dodałam dziś notatkę przy jego nazwisku w wyszukiwarce Wielkopolscy Księża.
Nie wiem czy dobrze zrobiłam, jeśli coś nie tak to proszę o usunięcie tej notki.
Zgon w parafii Ceradz w roku 1828, podaję link do tego aktu:
Parafia Ceradz 1828, akt nr 95
http://szukajwarchiwach.pl/53/3257/0/6. ... ffQlwm1cYQ
Pozdrawiam Marianna.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1492 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 30  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 53 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL