Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 16:32

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1054 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 22  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 20 sie 2017, 10:59 
Offline

Dołączył(a): 16 gru 2006, 20:28
Posty: 796
Lokalizacja: Wolsztyn
danka55 napisał(a):
U kuzynostwa dziadkowie byli mocno zaangażowani w pomoc powstańcom, dostarczali żywność, lekarstwa, przewozili ludzi(mieli firmę przewozową). Czy w takim razie można podać Ich dane?


Rozumię,ze opracowujemy listę na podstawie dokumentów.

_________________
Pozdrawiam
Jacek Piętka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 sie 2017, 11:17 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lis 2016, 21:04
Posty: 689
Oczywiście. Pytanie, co z tymi nigdzie niezrzeszonymi, bo z jakiś powodów o to nie zadbali, nie chcieli, nie zdążyli. Świadków z przyczyn oczywistych brak, pozostają jedynie rodzinne historie, czasem zdjęcia, listy, nekrologi.

_________________
--------------------------
Pozdrawiam, Danka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 sie 2017, 12:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Wszystkich się nie zadowoli. Z dwojga złego już lepiej umieścić możliwie dużo rekordów i wyraźnie oznaczyć, jaki rodzaj świadectw istnieje dla uczestnictwa takiej czy innej osoby w Powstaniu i jaki był (czy też jaki jest wiadomy) typ tego uczestnictwa.

Internet jest pojemny, i inaczej niż przy tworzeniu np. leksykonu powstańców w formie książkowej, spokojnie można tu uwzględnić nawet dane niepewne itp. byle to jasno oznaczyć. Ostatecznie, jeśli w wyszukiwarce się znajdzie Jana Kowalskiego i uwagę, że jedyne co wiemy, to to, iż jego wnuk słyszał, że dziadek był powstańcem - to po prostu będziemy tyle właśnie wiedzieć. Jak dla kogoś to za mało, to Jana Kowalskiego pominie. A nie można wykluczyć, że za 5 lat znajdzie się o Janie Kowalskim jakąś informację w nieodkrytym dotąd materiale i będzie łatwiej dopasować.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 sie 2017, 13:16 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Tak, zgadza się, ale problem jak takie informacje i źródła opisać w projekcie i zabezpieczyć przed powielaniem?.
Nie ma takiego sposobu. Z punktu genealogicznego byłaby to wspaniała sprawa, wiele nazwisk zostałoby wymienionych i przywołanych .

Założenie projektu jest troszeczkę inne - źródła archiwalne i bibliograficzne.
Każdy "uczestnik" ma podane źródło pozyskania informacji o jego powstańczej działalności.
Jeśli wszyscy, którzy słyszeli o udziale w powstaniu swoich przodków czy krewnych nadeślą informacje, jaka będzie lista źródeł, która zostanie również zamieszczona w projekcie?
Osobiście dla mnie informacja z takiego przekazu, nie jest podstawą do zamieszczenia w projekcie.
Jeśli za ileś lat członkowie rodzin pozyskają więcej informacji ( a wydaje się to coraz mniej prawdopodobne ze względu na oddalający się czas od wybuchu Powstania Wielkopolskiego) ze wskazaniem ich źródła, zawsze będzie można taką osobę dopisać do projektu.
Dlaczego tak myślę?
Projekt o odznaczonych W.K.P. już działa. W ilu publikacjach i w sieci bez podania źródła powielane są nazwiska i wszelkie informacje o Powstańcach z tego projektu? - w setkach.
I tak samo będzie po uruchomieniu projektu o Uczestnikach w Powstaniu Wielkopolskim. Niewielu się pofatyguje, aby sprawdzić źródło informacji, skąd trafiła dana osoba do projektu. Wiele nazwisk zostanie tym sposobem ponownie opublikowanych na różnych stronach internetowych, w książkach itd., a za kilka lat okaże się, iż pewnikiem jest domniemane dziś uczestnictwo w Powstaniu Wielkopolskim, ponieważ P.P."X i Y" jest wymieniony w projekcie jako uczestnik.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 sie 2017, 13:43 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lis 2016, 21:04
Posty: 689
No tak, zawsze pozostanie tylko słowo przeciwko słowu, jeśli dokumentów potwierdzających brak.

Na koniec dwa pytania, czy są w przybliżeniu jakieś szacunki ilu mogło być uczestników Powstania nigdzie zarejestrowanych? I drugie, gdzie mogę odnaleźć listę Powstańców, o ile taka istnieje, zamieszkałych w Toruniu? Pozdrawiam.

_________________
--------------------------
Pozdrawiam, Danka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 sie 2017, 13:45 
Offline

Dołączył(a): 29 maja 2013, 13:27
Posty: 528
Poniższy link pokazuje co się dzieje z informacją nie tylko w necie i czym informacja (nawet błędna) skutkuje.

Wcześniej pokazałem jak nieprawdziwe informacje "stają się faktem i argumentem" i zaczynają żyć własnym życiem na przykładzie sierżanta Durki.
Artykuł serwisu histmag.pl dotyczy Polaków i mówi o rzeczy, której nie było, ale na podstawie której oskarża się dziś i "dekomunizuje".
Warto ten artykuł przeczytać w całości chociaż nie dotyczy Powstania Wielkopolskiego, a Dąbrowszczaków.

https://histmag.org/Cabeza-1937-straszn ... bylo-15586

Pozdrawiam
Marek Szymański


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 sie 2017, 18:13 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 wrz 2013, 07:54
Posty: 659
Lokalizacja: Koszuty / Środa / Śrem
Trudno mi przejść obojętnie wobec atmosfery, jaka ostatnio narosła wokół tematu projektu dotyczącego listy uczestników Powstania Wielkopolskiego, a jest mi tym bardziej przykro, że nasz wyjątkowy powód do dumy, którym jest jedno z nielicznych, ale za to największe zwycięskie Powstanie, wywołuje takie, a nie inne emocje. Dlatego proszę o przeczytanie moich słów ze zrozumieniem.
Nikt nie jest "alfą i omegą" i każdemu zdarzają się błędy w pracy, a jak głosi stara maksyma, nie myli się ten, kto nie robi nic. Panie Marku! Nikt tutaj nie próbuje zarzucić Panu brak wiedzy, jednak to, jak traktuje Pan osoby, którym wytyka Pan błędy, jest, delikatnie rzecz ujmując, nietaktowne. Zauważyłem, że mechanizm Pańskiego działania za każdym razem jest ten sam.
Na początku osoba X podaje informację, w której znajduje się nawet najmniejszy błąd. Następnie Pan wkracza ze swoimi "źródłami", których nikt inny nie widział (lub widziało bardzo niewiele osób), po czym osoba X zostaje potraktowana z poniżeniem, że podaje błędne informacje. Potem następuje wywołana przez Pana burza, wymiana rewelacji, po czym Pan nagle się wycofuje... Jak to nazwać? Mącenie to chyba trochę mało. Jest to po prostu nieomylność wynikająca z nicnierobienia, poczucie niezdrowej wyższości w stylu: "ha! ha!, ja wiem, a oni głupi nie wiedzą i trzeba im dołożyć" i "szczucie psa kiełbasą, która śmierdzi" (o której to "kiełbasie" zdaje się już kiedyś pisałem...).
Tylko po co mówi Pan o "źródle", z którego i tak nie będzie pożytku? Jaki ma Pan w tym cel?
Przykład Łukasza Durki, który jest przez Pana tak "wałkowany", który istotnie zginął nie 23 czerwca, a 23 maja 1919 r., nie jest jedynym błędem. Ba! Nie jest żadnym rażącym błędem - wystarczy, że jest to błąd drukarski lub niedopatrzenie przy korekcie. A niech mi Pan uwierzy, że tych błędów jest o wiele, wiele więcej, których do dzisiaj nikt nie sprostował i jeszcze zapewne przez długi czas nie sprostuje. Pewnych błędów nie sprostujemy już chyba nigdy, z racji na fakt zaginięcia wielu źródeł poprzez zawieruchę wojenną II wojny światowej... Błędy popełniamy wszyscy, nawet wysoce tytułowani profesorowie czy znamienite osoby z wielu dziedzin życia. I dlatego, pomimo tego błędu (i zapewne jeszcze kilku innych drobnych), pracę panów Olszewskiego i Jastrzębia bardzo szanuję, ponieważ wykonali ją w czasie (wyd. I - 2009; II - uzupełnione w tym samym roku o kwerendę w USC Poznań), kiedy nie istniały jeszcze takie strony, jak chociażby szukajwarchiwach (które dopiero "raczkowało" od 2009) czy BaSIA... Dzisiaj dzięki znacznemu rozwojowi obydwu tych stron, a także możliwości pozyskania wielu innych źródeł, osoby działające w projekcie są w stanie wykonać olbrzymią pracę stosunkowo niewielkim nakładem czasowym - coś, co dzisiaj zajmuje kilkanaście miesięcy, dawniej robilibyśmy kilkanaście lat lub całe życie...
Dlatego apeluję - traktujmy się z należnym każdemu, bez względu na jego charakter, szacunkiem.
Cieszę się, że znalazła się grupa osób, które dokonują rzeczy, o której przed wielu laty napisano w prasie z okazji jednej z rocznic powstania. Są to słowa stanowiące motto jednego z najskrupulatniej wykonanych opracowań dotyczących powstańców wielkopolskich i myślę, że w tym miejscu również będą one adekwatne:

Cytuj:
...dla tych, którzy już snem wiekuistym śnią o szczęśliwej Polsce, niech się wreszcie znajdzie, zamiast niedowarzonych pamiętnikarskich, "historycznych" dziejopisów, skromny kaligraf, który zebrawszy ze zwałów archiwalnych papierów imiona poległych i zmarłych powstańców, uwije z tego spisu piękny laur cnoty żołnierskiej w postaci Złotej Księgi poległych i zmarłych powstańców wielkopolskich, uszeregowawszy ich imiona nieśmiertelne w alfabetycznym porządku, by potomnym pozostawić niezniszczalny dokument chwały za wolność Ojczyzny...

_________________
Pozdrawiam
Wojciech

***


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 sie 2017, 18:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2537
Lokalizacja: Mnichowo
Aby zakończyć te niesympatyczną nieraz dyskusję przypomnę założenia projektu.

1 Spisujemy Uczestników Powstania Wielkopolskiego
2. Podstawa opracowania są nastepujące materiały:
- dokumenty archiwalne
- publikacje książkowe o Powstaniu Wielkopolskim
- artykuły i dane z internetu poparte źródłami
- prywatne informacje dokumentujące udział w powstaniu ( Np. zaświadczenia z Referatu Historycznego, Dyplomy itp.)
- wszelkie uwagi poparte źródłem np. data zgonu lub urodzenia z podaniem aktu Zbierane informacje określa Tabela indeksacyjna.
3. Tabela indeksacyjna zawiera nast. rubryki:
- Nazwisko
- Imię
- Data i miejsce urodzenia
- Imiona rodziców
- Data zgonu
- Miejsce pochówku
- Oddział
- Stopień lub status
- Nr kodu źródłowego
- Uwagi
4. Projekt zamierzamy udostępnić na jesieni 2018
5. Do projektu, po jego udostepnieniu w internecie, bedzie mozliwość dopisywać brakujące dane
6. Wszelkie zgłaszane informacje nie poparte żadnym źródłem, a na zasadzie "Bo ja wiem" nie będą nawet komentowane.
7. W zasadzie nie korygujemy i nie sprawdzamy źródeł, chyba że napotkamy na nieścisłości. np w datach, imionach itp.
8. Bedziemy na bieżąco informować o postępach w realizacji Projektu i odpowiadać na pytania.ba że napotkamy na nieścisłości. np w dach
9. Zdajemy sobie sprawę, że temat jest bardzo trudny i będą błędy(Których staramy się unikać) i nie wszystkich uda nam sie spisać.
10. Projekt będzie ogólnodostępny w internecie.

To na razie tyle.
W następnym poście odpowiem na zadane pytania na tym forum.

WOjtek
ps. Wszelkie posty nie związane z tematem i nie spełniające reguł jak wyżej będą usuwane


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 sie 2017, 08:14 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2537
Lokalizacja: Mnichowo
Do Danki 55

1. Nie ma możliwości policzyć Powstańców, a co dopiero niezarejestrowanych. Trudno ich oszacować.

2. Nie prowadzimy rejestru Powstańców pod katem zamieszkania, które zmieniało się w czasie ich życia i ewidencja taka nie jest poprostu możliwa. Będzie mozna sprawdzić po miejscach urodzenia i miejscach pochówku.

3. Co do "nierzeszonych" to oczekujemy przysłania informacji z udokumentowaniem. (np. zaświadczenie Referatu Historycznego - często spotykany dokument dla starających się o pracę, dyplomy i odznaczenia przedwojenne i powojenne, informacje zawarte w publikacjach, gdyż nie do wszystkich dotrzemy).

4. Każdą osobę zgłoszona zapiszemy i bedziemy te informacje trzymać w archiwalnym zbiorze. Być może kiedyś jakieś dokumenty się ujawnią i wtedy dopiszemy na listę Projektu/

WOjtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 sie 2017, 08:27 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lis 2016, 21:04
Posty: 689
Dzięki za wyczerpujące odpowiedzi, szczególnie ważny jest dla mnie punkt 3 i 4.
I jeszcze jedno pytanie. Czy zbieracie także zdjęcia poszczególnych Powstańców?

_________________
--------------------------
Pozdrawiam, Danka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 sie 2017, 09:12 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
wojciech napisał(a):
4. Każdą osobę zgłoszona zapiszemy i bedziemy te informacje trzymać w archiwalnym zbiorze. Być może kiedyś jakieś dokumenty się ujawnią i wtedy dopiszemy na listę Projektu/


Ten punkt odpowiada na postulat, o którym pisałem powyżej. Zachęcałbym jednak do tego, aby (może w kolejnym etapie, niekoniecznie już od razu) jakoś udostępnić, lub umożliwić odszukiwanie danych takich osób zgłoszonych, a niedostatecznie zweryfikowanych, aby ewentualni użytkownicy posiadającyh o nich informacje byli zachęceni do nadsyłania informacji, którymi dysponują. To może być w wielu przypadkach jedyna szansa dowiedzenia się czegoś od osób do których nie mamy "dojścia". Wydaje mi się, że większa jest szansa, że ktoś będzie chciał coś dodać do danych osoby, którą odnajdzie, zwłaszcza jeśli będzie tam explicite umieszczona prośba o dodawanie informacji - niż jeśli powstańca o którym wie, w ogóle nie będzie mogł w bazie odnaleźć.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 sie 2017, 21:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Wiedziałam, że gdzieś czytałam o 70 tysięcznej armii wielkopolskiej, ale nie mogłam sobie przypomnieć gdzie.
I chyba cud, odszukałam na WBC


http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmetadata?id=315225&from=&dirids=1&ver_id=&lp=5&QI=

Tytuł - Wielkopolska w latach 1918 -1939
autor: Antoni Czubiński
Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 2000

strona 18, drugi akapit czytamy:

"W końcu stycznia armia powstańcza liczyła 27 tys. osób, w lutym osiągnęła stan 70 tys. ludzi. Stworzono w niej trzy dywizje piechoty, trzy pułki kawalerii, dywizjony artylerii, samodzielne lotnictwo, oddziały saperów i służbę sanitarną. Armia ta powstała na terenie Wielkopolski, została umundurowana, wyekwipowana i uzbrojona przez społeczeństwo wielkopolskie. Utrzymanie tej armii przerastało możliwości ekonomiczne małego regionu. W czasie walk poniosła ciężkie straty. ..."

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 sie 2017, 11:14 
Offline

Dołączył(a): 29 maja 2013, 13:27
Posty: 528
Nie zgadzam się z twierdzeniem, że
Cytuj:
Armia Wielkopolska w lutym osiągnęła stan 70 tys. ludzi. Stworzono w niej trzy dywizje piechoty, trzy pułki kawalerii, dywizjony artylerii, samodzielne lotnictwo, oddziały saperów i służbę sanitarną.

Wg Janusza Karwata - Wojsko Wielkopolskie (https://wbc.macbre.net/document/6216/wo ... lskie.html)
Formowanie 1 Brygady Jazdy Wielkopolskiej (pierwszej dużej jednostki kawaleryjskiej i w niej sformowano te trzy pułki) ukończono w połowie kwietnia 1919 r. Liczyła 73 oficerów, 352 podoficerów i 2 tys. 334 szeregowców.Stanowiła obwód Dowództwa Głównego. Brygada pierwszy raz zaprezentowała się w trakcie parady 3 Maja na Ławicy. Nie brała udziału w większych akcjach bojowych.

Podobna sprawa dotyczy lotnictwa. W połowie lutego 1919 roku istniała tylko 1 Eskadra Wielkopolska. Kolejne trzy eskadry powstały w marcu i kwietniu 1919 roku.

W lutym nie istniały też "trzy dywizje piechoty".

21 stycznia sformowano dowództwo 1 Dywizji Strzelców Wielkopolskich na czele z gen. dyw. Stanisławem Filipem Dubiskim. W skład dywizji wchodził tylko 1 Pułk Strzelców Wielkopolskich. W skład pułku strzelców wchodziły: sztab, trzy bataliony piechoty po cztery kompanie strzelców i kompania karabinów maszynowych w każdym batalionie. Ogółem w batalionie było 20 oficerów oraz 808 podoficerów i szeregowców.
Formowanie 2 Dywizji Strzelców Wielkopolskich rozpoczęto 6 marca 1919. Sztab stacjonował w Wągrowcu. Dowódcą był płk. Kazimierz Grudzielski.
Formowanie 3 Dywizji Strzelców Wielkopolskich zakończono 6 czerwca 1919. Dowódcą jej został gen. ppor. Wincenty Odyniec ze sztabem w Jarocinie.

Pozdrawiam
MarekSzymański


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 sie 2017, 11:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Gdzie dwóch Polaków - tam trzy zdania.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 sie 2017, 11:30 
Offline

Dołączył(a): 29 maja 2013, 13:27
Posty: 528
Danka, to nie jest moje zdanie na powyższy temat tylko fakty podparte dokumentacją. Chyba chodzi o wiarygodne dane, a nie o tworzenie "mitów".

Pozdrawiam
Marek Szymański


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 sie 2017, 11:37 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Gejtawy napisał(a):
Danka, to nie jest moje zdanie na powyższy temat tylko fakty podparte dokumentacją. Chyba chodzi o wiarygodne dane, a nie o tworzenie "mitów".

Pozdrawiam
Marek Szymański

Marku, to również nie jest moje zdanie na powyższy temat tylko fakty podparte dokumentacją. Chyba chodzi o wiarygodne dane, a nie o tworzenie "mitów".

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 sie 2017, 12:51 
Offline

Dołączył(a): 29 maja 2013, 13:27
Posty: 528
Cytuj:
21 stycznia sformowano dowództwo 1 Dywizji Strzelców Wielkopolskich na czele z gen. dyw. Stanisławem Filipem Dubiskim. W skład dywizji wchodził tylko 1 Pułk Strzelców Wielkopolskich. W skład pułku strzelców wchodziły: sztab, trzy bataliony piechoty po cztery kompanie strzelców i kompania karabinów maszynowych w każdym batalionie. Ogółem w batalionie było 20 oficerów oraz 808 podoficerów i szeregowców.
Formowanie 2 Dywizji Strzelców Wielkopolskich rozpoczęto 6 marca 1919. Sztab stacjonował w Wągrowcu. Dowódcą był płk. Kazimierz Grudzielski.
Formowanie 3 Dywizji Strzelców Wielkopolskich zakończono 6 czerwca 1919. Dowódcą jej został gen. ppor. Wincenty Odyniec ze sztabem w Jarocinie.

To mity czy fakty? Pełna dokumentacja na ten temat dostępna jest w CAW w Rembertowie.

Twierdzenie, że Armia Wielkopolska w połowie lutego 1919 liczyła 70 tys. żołnierzy to tworzenie mitu.

Pozdrawiam
Marek Szymański


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 sie 2017, 08:17 
Offline

Dołączył(a): 31 sie 2017, 07:08
Posty: 10
Nie sposób niestety ustalić dokładnej liczby ludzi pod bronią w Wielkopolsce w początkach roku 1919. Wszystkie wyliczenia opierają się bowiem na mniej lub bardziej dokładnych szacunkach. Jest to bardzo trudne do ustalenia w początkowym okresie styczeń a nawet i luty 1919 r., później niestety też. A wynika to z wielu różnych czynników.
W pierwszym okresie formowano różnego rodzaju oddziały od drużyn, przez plutony, kompanie po bataliony. Ponieważ w pierwszej fazie powstania oddziały takie formowane były dość spontanicznie - spontaniczna była również ich liczebność. Niektóre kompanie miały większy skład osobowy inne mniejszy - wynikało to możliwości mobilizacyjnych poszczególnych rejonów, w których oddziały były formowane. Tak więc oddział nazywany kompanią mógł mieć siłę dwóch plutonów etc. Dalej: bataliony również miały różną siłę - niektóre składały się z dwóch kompanii a inne 3 lub 4. Jeśli dodamy do tego różną liczebność kompanii wychodzi na to, że różnice pomiędzy liczebnością poszczególnych batalionów mogły być spore. Jeśli dodamy do tego przetasowania w poszczególnych formacjach: straty bojowe i nie bojowe, dezercje (tak, zdarzały się takie) czy zwolnienia z szeregów a także uzupełnienia, wychodzi na to, że bardzo trudno uchwycić jest stan liczebny wojsk. W rozkazach dziennych (już w połowie stycznia - jeszcze za dowództwa mjr. Taczaka) pojawiają się wskazówki, by wszystkie formacje raz w tygodniu przesyłały raporty o stanach osobowych. A w rozkazie numer 27 z 31 stycznia gen. JDM pisze:
Cytuj:
Pomimo kilkakrotnych rozkazów dowódzcy okręgów wojskowych i poszczególnych
grup nie nadsyłają wogóle lub bardzo niepunktualnie raporty o stanie sił bojowych.

Dalej rozkaz nr 56 z 1 marca 1919:
Cytuj:
Mimo kilkakrotnych rozkazów nie wszystkie formacje, podlegające wprost D. G., przesyłają dokładne raporty.

Rozkaz nr 64 z 9 marca 1919:
Cytuj:
Zwraca się również uwagę, że nie wszystkie formacje nadsyłają raporta codziennie, stosownie do załączników rozk. dzien., D. G. nr. 56 z dnia 1. marca 1919.

Rozkaz nr 131 z 15 maja 1919:
Cytuj:
Zwraca się również uwagę, że nie wszystkie formacje przesłały raport
miesięczny według rozk. dzien. D. G. nr. 83. z dnia 28. marca 1919 r. § 3.

Rozkaz nr 168 z 21 czerwca 1919:
Cytuj:
§ 7. Do rozk. dzien. D. G. nr. 132. z dnia 16. maja 1919 r. § 6., nie nadesłały niżej
wymienione formacje raportów:
a) oddział zapasowy trenu,
b) 2. płk. ułanów wielkopolskich,
c) 3. „ „ „
d) 1. „ strzelców wielkopolskich,
e) 2. „ „ „
f) 4. „ „ „
g) 6 „ „ „
h) 7. „ „ „
i) II. i III. baon, 8. płk. strzelców wielkopolskich,
k)9. płk. strzelców wielkopolskich,
l)10. „ „ „
m) dyon artylerji konnej,
n) II., baon saperów.
Formacje te n i e z w ło c z n i e wypełnią powyższy rozkaz, raportując o
przyczynach spóźnienia.

Jak widać był to spory problem wówczas.

Standaryzacja oddziałów następuje w momencie przybycia gen. Dowbora Muśnickiego: z kompanii (o ustalonym etacie), tworzono bataliony, z batalionów pułki, a z pułków dywizje. Co ciekawe skład samych dywizji wiosną i latem 1919 roku, był wielokrotnie zmieniany.
Gejtawy napisał(a):
W skład pułku strzelców wchodziły: sztab, trzy bataliony piechoty po cztery kompanie strzelców i kompania karabinów maszynowych w każdym batalionie. Ogółem w batalionie było 20 oficerów oraz 808 podoficerów i szeregowców.

Powyższe wyliczenie jest etatem - czyli założeniem, ilu żołnierzy w danej formacji winno być - w żaden sposób nie może być traktowane jako ostateczne stwierdzenie, że tylu żołnierzy rzeczywiście batalionie było.

Zatem bazując na etatach: sztabu pułku, sztabu batalionu, kompanii, kompanii karabinów maszynowych i plutonu telefonistów w pułku winno być:
75 oficerów
16 lekarzy oficerów
475 podoficerów
2543 szeregowych
i...
4 osoby cywilne
łącznie 3113 osób.

Znamienne jest to żaden z pułków 1 Dywizji Strzelców Wielkopolskich (14. DP), w okresie od marca 1919 do września 1920 nie zbliżył się do liczb wymaganych etatem.

Podejrzewam, że wyliczenia mówiące o 70 000 żołnierzy w lutym wynikają z zestawienia informacji o poszczególnych batalionach, kompaniach etc. i założeniu, że poszczególne poddziały winny mieć tylu a tylu żołnierzy i zestawieniu i na tym oparto wyliczenia, które zawsze podawano w przybliżeniu. I musimy się z tym pogodzić.

Michał Krzyżaniak


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 paź 2017, 08:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2537
Lokalizacja: Mnichowo
Wojsko Wielkopolskie 1918-1919 Bogusław Polak na str. 225 szacuje stan wojska powstańczego tak:

- koniec stycznia 1919 - 28 tys.
- koniec lutego 1919 - 32 tys.
- czerwiec 1919 - 100 tys.
- koniec pażdziernika - 94 tys.

Według gen. Dowbora-Muśnickiego armia powstańcza liczyłą w marcu 50 tys. żołnierzy i wymagała nakładów finanasowych w wysokości 30 mln. mk

Powyższe liczby odpowiadają wstępnym założeniom autorów realizowanego obecnie projektu Uczestnicy Powstania Wielkopolskiego, iż uda się spisać 75-80 tysięcy osób.

WOjtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 paź 2017, 10:33 
Offline

Dołączył(a): 29 maja 2013, 13:27
Posty: 528
Mam pytanie:

1. Czy autorzy tworzonego projektu "dogadali się" co do czasu trwania Powstania Wielkopolskiego?
Czy uznali za koniec Powstania datę rozejmu w Trewirze, datę podpisania traktatu wersalskiego czy jakąś inną datę (np. datę do której można było otrzymać Odznakę Pamiątkową Wojsk Wielkopolskich - do tej daty trzeba było wstąpić do Wojsk Wielkopolskich)?

Jeśli 14 luty 1919 to chyba będzie problem z doliczeniem się 75 tys. (przynajmniej na podstawie "Siły Zbrojne byłego Zaboru Pruskiego – Wojsko Wielkopolskie 1918–1920")

Z poważaniem
Marek Szymański


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 paź 2017, 17:36 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2537
Lokalizacja: Mnichowo
Rozejm w Trewirze podpisany 16 lutego 1919 nie zakończył walk powstańczych, które w wielu miejscach trwały jeszcze dosyć długo.

Podpisany 28 czerwca 1919 roku Traktat Wersalski wszedł w życie dopiero 10 stycznia 1920 roku, po ratyfikacji przez wszystkie państwa. (Polska ratyfikowała w dniu 1 września 1919 roku)

Najbardziej adekwatna do sytuacji wydaje się być data 28 sierpnia 1919 roku, kiedy to Armia Wielkopolska została oficjalnie włączona do Wojska Polskiego, chociaż i po tym czasie zdarzały się incydentalne potyczki. Zginęło w nich jeszcze kilku powstańców, którzy zostali ujęci w Liście strat Powstania Wielkopolskiego.

Dlatego też datę 28 sierpnia 1919 roku przyjęto za datę graniczną.

WOjtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 paź 2017, 18:04 
Offline

Dołączył(a): 29 maja 2013, 13:27
Posty: 528
Dziękuję za odpowiedź.

Rozumiem, że pisząc o 28 sierpnia masz na myśli rozkaz dzienny nr 216 Naczelnego Dowództwa Wojska Polskiego. Jednak Armia Wielkopolska podporządkowana została Naczelnemu Dowództwu WP, przy zachowaniu jej odrębnej organizacji, już 25 maja 1919 r.

Przy okazji na Patencie dającym prawo do noszenia Odznaki Pamiątkowej Wojsk Wielkopolskich znajduje się tekst
Cytuj:
Na znak samodzielności formacji Wojsk Wielkopolskich w okresie 27. grudnia 1918 r. do 21. sierpnia 1919 r. jest pochwa miecza przepasana wstęgą o barwach narodowych i ozdobiona monogramem z liter W.W. ( Wojska Wielkopolskie ).

Tak przy okazji przypominam, że Odznaka Pamiątkowa Wojsk Wielkopolskich została ustanowiona 14 marca 1920 r. i zatwierdzona Rozporządzeniem Ministerstwa Spraw Wojskowych z dnia 14 maja 1920 r. W związku z wojną z bolszewikami realizacja Rozporządzenia zaczęła się dopiero w 1921 roku.

Pozdrawiam
Marek Szymański


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 paź 2017, 18:38 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2008, 21:36
Posty: 491
Lokalizacja: Września
Czasami nie sposób pojąć, dlaczego myli się powstańców z wojakami. Każda próba dyskusji na temat definicji powstańca jest tu torpedowana, a od tego należy zacząć. Próba pogodzenia różnych opcji to uznanie ogólnego sformułowania "uczestnik Powstania Wielkopolskiego" za wiążącego dla projektu.
Należy jednak pamiętać, że nie każdej z tych osób można zaliczyć do kategorii "powstaniec wielkopolski".
Zresztą powszechnie znana jest okoliczność, że czym bardziej upływał czas od zdarzeń, tym więcej było powstańców, szczególnie gdy wiązało się to z pewnymi (choć czasem drobnymi) korzyściami.
W mojej ocenie powstańcem był wyłącznie ochotnik z bronią w ręku, a tacy byli wyłącznie do 18 lutego 1919 r.
Michał


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 paź 2017, 11:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2537
Lokalizacja: Mnichowo
Michale

Uważam Twoją definicję Powstańca Wielkopolskiego za prawidłową.

Nasz projekt z wielu przyczyn (niemożność dokładnego rozgraniczenia powstańców w czasie, docenienie i zapisanie wszystkich wspomagających powstanie itp.) nazywa się Uczestnicy Powstania Wielkopolskiego Formuła ta pozwala ująć w spisie więcej osób niż tylko powstańcy.

Do p. Szymańskiego

Informacja o włączeniu Wojska Wielkopolskiego do Wojska Polskiego w maju została utajniona i obwieszczona dopiero w sierpniu 1919 r.

WOjtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 paź 2017, 15:04 
Offline

Dołączył(a): 29 maja 2013, 13:27
Posty: 528
Do p.Jędraszewskiego. Nie zauważył Pan, że na temat historii Wojsk Wielkopolskich trochę wiem?

Natomiast informacje, które podaje Pan w postach powodują powstanie kolejnych pytań.
Np. takich jak te:
1. Przecież 28 sierpnia, po utworzeniu Dowództwa Okręgu Korpusu VII w dalszym ciągu istniał Front Wielkopolski (zlikwidowany ostatecznie dopiero w marcu 1920 roku). Jak to wytłumaczyć?
2. Biorąc pod uwagę proponowane definicje:
a) To od marca 1920 roku (czyli od likwidacji Frontu Wielkopolskiegi) gen. Dowbór-Musnicki pozostawał bez przydziału. Czy generał Dowbór-Muśnicki był Powstańcem Wielkopolskim czy "tylko" uczestnikiem Powstania Wielkopolskiego?
b) Jaka jest różnica między sanitariuszką 1 Dywizji Strzelców Wielkopolskich, a sanitariuszką z walk pod Kcynią?
3 i wiele innych pytań

Pozdrawiam
Marek Szymański


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 paź 2017, 17:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 kwi 2011, 18:28
Posty: 789
Lokalizacja: Pleszew
Udział powstańców z rejonu Gębic k/Mogilna w Powstaniu Wielkopolskim -Bartkowiak, Zygmunt http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/applet?mimetype=image%2Fx.djvu&sec=false&handler=djvu_html5&content_url=%2FContent%2F96214%2Fdirectory.djvu
Szkice i fragmenty z powstania wielkopolskiego 1918/19 http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/applet?mimetype=image%2Fx.djvu&sec=false&handler=djvu_html5&content_url=%2FContent%2F39981%2Fdirectory.djvu
Wspomnienia z Powstania Wielkopolskiego (Kąkolewski Jan)) http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/doccontent?id=98591

_________________
Pozdrawiam
Liliana Komorowska

--------------------------------------
Komorowski Antoni akt ur. II poł. XVIIIw.(Czerniejewo i okolice) Brzostowski Antoni zgon poł.XIXw. (?) Brzostowski Kazimierz XVIIIw.(kuj.pom.)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 paź 2017, 08:31 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2537
Lokalizacja: Mnichowo
Lila
Dziękuję za linki, części nie miałem

WOjtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 paź 2017, 13:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 kwi 2011, 18:28
Posty: 789
Lokalizacja: Pleszew
Kazimierz Bross
1894-1939
Przyczynki do historji powstania wielkopolskiego : Nowy Tomyśl-Zbąszyń 2/3.I.1919-7/8.I.1919
1935 https://polona.pl/item/przyczynki-do-historji-powstania-wielkopolskiego-nowy-tomysl-zbaszyn,Njc4NTg5NTU/2/#item


Tadeusz Fenrych
1882-1942
Próba syntezy powstania Wlkp. 1918-19
1928 https://polona.pl/item/proba-syntezy-powstania-wlkp-1918-19,NzIzODAyNTU/0/#item


Statut Rodziny Powstańców Wielkopolskich stow. zarejestrowane.
[1938]https://polona.pl/item/statut-rodziny-powstancow-wielkopolskich-stow-zarejestrowane,NzAyNjAzNTE/0/#item


Sprawozdania - statut i dalsze kroki ku realizacji programu
[1927]https://polona.pl/item/sprawozdania-statut-i-dalsze-kroki-ku-realizacji-programu,NzAwMTYxMjU/0/#item







Statut Towarzystwa Powstańców Wielkopolskich z roku 1918/19.
https://polona.pl/item/statut-towarzystwa-powstancow-wielkopolskich-z-roku-191819,NzA5NzYzMjU/0/#item

_________________
Pozdrawiam
Liliana Komorowska

--------------------------------------
Komorowski Antoni akt ur. II poł. XVIIIw.(Czerniejewo i okolice) Brzostowski Antoni zgon poł.XIXw. (?) Brzostowski Kazimierz XVIIIw.(kuj.pom.)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 paź 2017, 17:01 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 kwi 2011, 18:28
Posty: 789
Lokalizacja: Pleszew
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publication?id=100001&tab=3
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publication?id=86192&tab=3

_________________
Pozdrawiam
Liliana Komorowska

--------------------------------------
Komorowski Antoni akt ur. II poł. XVIIIw.(Czerniejewo i okolice) Brzostowski Antoni zgon poł.XIXw. (?) Brzostowski Kazimierz XVIIIw.(kuj.pom.)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 paź 2017, 20:51 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2537
Lokalizacja: Mnichowo
Dziękuję Lidio.
Mamy juz obydwie pozycje spisane.

WOjtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 paź 2017, 11:51 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 kwi 2011, 18:28
Posty: 789
Lokalizacja: Pleszew
Podczas prac remontowych przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich w Jarocinie odkryto oryginalną tablicę z 1924 r. Dotychczas sądzono, że została zniszczona przez Niemców w czasie II wojny światowej. http://wlkp24.info/jarocin-odkryli-tablice-1924-r-nazwiskami-powstancow/

_________________
Pozdrawiam
Liliana Komorowska

--------------------------------------
Komorowski Antoni akt ur. II poł. XVIIIw.(Czerniejewo i okolice) Brzostowski Antoni zgon poł.XIXw. (?) Brzostowski Kazimierz XVIIIw.(kuj.pom.)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 paź 2017, 12:52 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Wnioski o odznaczenia krzyżem i medalem niepodległości. 99 skanów
Tutaj są powstańcy Wielkopolscy, nawet życiorysy
http://szukajwarchiwach.pl/53/884/0/2/1 ... 5#tabSkany

Wykaz bezrobotnych powstańców.
http://szukajwarchiwach.pl/53/884/0/2/104/#tabJednostka

Podania powstańców o zapomogi.
http://szukajwarchiwach.pl/53/884/0/2/106/#tabSkany

Lista członków Związku Powstańców Wielkopolskich przesłane przez hitlerowców S.D. - Toruń do S.D. - Leitabschnitt - Poznań.
http://szukajwarchiwach.pl/53/884/0/2/119/#tabSkany

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 paź 2017, 15:27 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2537
Lokalizacja: Mnichowo
Lila i Bożena
Dziękuję bardzo. To odkrycie w Jarocinie to naprawdę rewelacja.

WOjtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 paź 2017, 20:27 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sie 2011, 19:10
Posty: 70
Powstanie Wielkopolskie. Gmina Pogorzela w walce o niepodległość. rok 2010, autor Krzysztof Rybka. ISBN 978-83-928689-1-0 Podaję wszystkie załączniki do wykorzystania.

Załącznik nr 1
Spis członków Straży Ludowej Miasta Pogorzeli organizowanej 14. XI. 1918 r. (dane Buszy).
1. Adamek Wacław 53. Łankiewicz Marian
2. Andrzejewski Antoni 54. Łankiewicz Stanisław
3. Andrzejewski Stanisław 55. Łuczkiewicz Wincenty
4. Andrzejewski Tomasz 56. Maćkowiak Piotr
5. Andrzejewski Wacław 57. Maślankiewicz Kasper
6. Aleksy Andrzej 58. Mąkowski Edward
7. Antoniewicz Roman 59. Mikstacki Stanisław
8. Barczak Jan 60. Musielski Jan
9. Barczak Władysław 61. Musielski Stanisław
10. Bartkowiak Wojciech 62. Musielski Stefan
11. Bączkiewicz Józef 63. Nader Stanisław
12. Berek Stanisław 64. Nader Walerian
13. Biernacki Walenty 65. Nawrocki Nikodem
14. Bolewicki Jan 66. Nowacki Wawrzyn
15. Bolewicki Franciszek 67. Orwat Wacław
16. Bolewicki Ludwik 68 Owsianowski Kazimierz
17. Bolewicki Wacław 69. Pawłowski Ignacy
18. Bolewicki Walenty 70. Pawłowski Kazimierz
19. Boroński Roman 71. Pietrasik Jan
20. Busza Edward 72. Powidzki Stanisław
21. Busza Tadeusz 73. Praczyk Józef
22. Busza Zygmunt 74. Przybylski Aleksander
23. Czwojda Tomasz 75. Przybylski Alojzy
24. Domański Stanisław 76. Przybylski Antoni
25. Dąbkiewicz Wacław 77. Przybylski Nikodem
26. Fengler Jan 78. Roszkowny Szczepan
27. Fengler Wacław 79. Roszczak Jan I
28. Figaszewski Jan 80. Roszczak Jan II
29. Filipiak Franciszek 81. Roszczak Antoni
30. Foltynowicz Antoni 82. Roszczak Stanisław
31. Foltynowicz Franciszek 83. Roszczak Walenty
32. Foltynowicz Jan 84. Radajewski Bolesław
33. Foltynowicz Józef 85. Robaczyński Jan*(Busza – Robaszyński)
34. Foltynowicz Kazimierz 86. Schätzel Stanisław
35. Foltynowicz Stanisław 87. Sierszulski Jan
36. Foltynowicz Wojciech 88. Sierszulski Kazimierz
37. Frąckowiak Józef 89. Skowroński Stanisław
38. Frąckowiak Stanisław 90. Stangierski Stefan
39. Fahner Leonard 91. Szynalski Michał
40. Gajewski Czesław 92. Tomicki Józef
41. Gorzelanny Roman 93. Witkowiak Walenty
42. Hyżyk Wawrzyn 94. Wielicki Konrad
43. Kaniewski Ignacy 95. Wybierała Józef
44. Kaniewski Jakub 96. Wunsch Jan
45. Każmierczak Feliks 97. Wunsch Roman
46. Krajka Jan 98. Wunsch Stanisław
47. Krajka Józef 99. Zborowski Bronisław
48. Krajka Ludwik 100. Ziętkiewicz Ignacy
49. Kotkowiak Stanisław 101. Zybała Kazimierz
50. Kubiak Józef
51. Krauze Józef
52. Lammel Henryk

_________________
[b]Krzysztof Rybka[/b]


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 paź 2017, 20:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sie 2011, 19:10
Posty: 70
Załącznik nr 2

Spis członków Straży Ludowej
w Głuchowie organizowanej w grudniu 1918 r. (dane Buszy).
1. Gabryelczyk Stanisław – przewod. 17. Mikołajczyk Ignacy
2. Brendel Ludwik 18. Matyla Tadeusz
3. Eliasz Jan 19. Nowacki Wawrzyn
4. Gohl Jan 20. Peliński Czesław
5. Gohl Stanisław 21. Peliński Stanisław
6. Grześkowiak Antonii 22. Pluta Franciszek
7. Grześkowiak Jan 23. Ruciński Franciszek
8. Hądzelek Wawrzyn 24. Trawiński Antoni
9. Kubiak Stanisław 25. Turbański Stanisław
10. Kuliński Jan 26. Waśkowiak Franciszek
11. Kuliński Jan I 27. Wardyński Jan
12. Klarczyk Stanisław 28. Weber Łukasz
13. Maćkowiak Piotr 29. Witkowiak Walenty
14. Mielcarek Ignacy 30. Wosiński Jakób
15. Mielcarek Wojciech 31. Wożniak
16. Mikołajczyk Jan

_________________
[b]Krzysztof Rybka[/b]


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 paź 2017, 20:29 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sie 2011, 19:10
Posty: 70
Załącznik nr 3
Spis uczestników Kompanii Pogorzelskiej Baonu Koźmińskiego organizowanego 15.I.1919 r. z Powstańców Wielkopolskich z Pogorzeli i Głuchowa, którzy 1.II. 1919 r. wyruszyli na front (dane Buszy).
Stopień Nazwisko i imię Miejsce
zamieszkania Funkcja
Sierżant Roszczak Wacław Pogorzela D-ca
Kompanii
Sierżant Roszkowny Szczepan Pogorzela d-ca plutonu
Kapral Foltynowicz Józef Pogorzela d-ca plutonu
Kapral Szynalski Michał Pogorzela sekcyjny
St. szeregowiec Gabryelczyk Stanisław Głuchów sekcyjny
St. szeregowiec Gajewski Czesław Pogorzela sekcyjny
St. szeregowiec Musielski Stanisław Pogorzela sekcyjny
St. szeregowiec Nader Stanisław Pogorzela sekcyjny
St. szeregowiec Roszczak Antoni Pogorzela sekcyjny
St. szeregowiec Waśkowiak Franciszek Głuchów sekcyjny
St. szeregowiec Wojciechowski Stefan Pogorzela sekcyjny
Szeregowiec Aleksy Andrzej Pogorzela
Szeregowiec Andrzejewski Antoni Pogorzela
Szeregowiec Andrzejewski Ignacy Pogorzela
Szeregowiec Andrzejewski Stanisław Pogorzela
Szeregowiec Antoniewicz Roman Pogorzela
Szeregowiec Barczak Jan Pogorzela
Szeregowiec Bartkowiak Wojciech Pogorzela
Szeregowiec Biernacki Walenty Pogorzela
Szeregowiec Bolewicki Walenty Pogorzela
Szeregowiec Busza Edward Pogorzela
Szeregowiec Busza Zygmunt Pogorzela
Szeregowiec Foltynowicz Antoni Pogorzela
Szeregowiec Foltynowicz Jan Pogorzela
Szeregowiec Foltynowicz Wojciech Pogorzela
Szeregowiec Fengler Władysław Pogorzela
Szeregowiec Gohl Jan Głuchów
Szeregowiec Gohl Stanisław Głuchów
Szeregowiec Hyżyk Wawrzyn Pogorzela
Szeregowiec Kaźmierczak Feliks Pogorzela
Szeregowiec Kotkowiak Stanisław Pogorzela
Szeregowiec Kubiak Stanisław Głuchów
Szeregowiec Kuliński Jan Głuchów
Szeregowiec Lammel Henryk Pogorzela
Szeregowiec Łankiewicz Stanisław Pogorzela
Szeregowiec Maćkowiak Piotr Głuchów
Szeregowiec Matyklasiński Władysław Pogorzela
Szeregowiec Orwat Wacław Pogorzela
Szeregowiec Pawłowski Ignacy Pogorzela
Szeregowiec Peliński Czesław Głuchów
Szeregowiec Pietrasik Jan Pogorzela
Szeregowiec Praczyk Józef Pogorzela
Szeregowiec Przybylski Alojzy Pogorzela
Szeregowiec Roszczak Jan I Pogorzela
Szeregowiec Roszczak Jan II Pogorzela
Szeregowiec Weber Łukasz Głuchów
Szeregowiec Wybierała Józef Pogorzela
Szeregowiec Wunsch Jan Pogorzela
Szeregowiec Wunsch Stanisław Pogorzela
Szeregowiec Zborowski Bronisław Pogorzela
Szeregowiec Ziętkiewicz Ignacy Pogorzela
Szeregowiec Zybała Kazimierz Pogorzela

_________________
[b]Krzysztof Rybka[/b]


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 paź 2017, 20:31 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sie 2011, 19:10
Posty: 70
Załącznik nr 4
Spis uczestników 2 Kompanii Baonu Koźmińskiego organizowanego, którzy brali czynny udział w walkach pod Rawiczem
(stan na 4 luty 1919 r., dane Buszy).
Stopień Nazwisko i imię Miejsce zamieszkania Funkcja
Sierżant Kucharczyk Wojciech Ostrów Dowódca kompanii
Sierżant Roszczak Wacław Pogorzela Sierżant sztabowy kompanii
Sierżant Roszkowny Szczepan Pogorzela d-ca plutonu
Kapral Foltynowicz Józef Pogorzela d-ca plutonu
Kapral Szynalski Michał Pogorzela sekcyjny
St. szeregowiec Gabryelczyk Stanisław Głuchów sekcyjny
St. szeregowiec Gajewski Czesław Pogorzela sekcyjny
St. szeregowiec Musielski Stanisław Pogorzela sekcyjny
St. szeregowiec Nader Stanisław Pogorzela sekcyjny
St. szeregowiec Roszczak Antoni Pogorzela sekcyjny
St. szeregowiec Waśkowiak Franciszek Głuchów sekcyjny
St. szeregowiec Wojciechowski Stefan Pogorzela sekcyjny
St. szeregowiec Aleksy Andrzej Pogorzela
Szeregowiec Andrzejewski Antoni Pogorzela
Szeregowiec Andrzejewski Ignacy Pogorzela
Szeregowiec Andrzejewski Stanisław Pogorzela
Szeregowiec Antoniewicz Roman Pogorzela
Szeregowiec Barczak Jan Pogorzela
Szeregowiec Bartkowiak Wojciech Pogorzela
St. szeregowiec Biernacki Walenty Pogorzela
Szeregowiec Bolewicki Walenty Pogorzela
Szeregowiec Busza Edward Pogorzela
Szeregowiec Busza Zygmunt Pogorzela
Szeregowiec Foltynowicz Antoni Pogorzela
Szeregowiec Foltynowicz Jan Pogorzela
Szeregowiec Foltynowicz Wojciech Pogorzela
Szeregowiec Fengler Władysław Pogorzela
Szeregowiec Gohl Jan Głuchów
Szeregowiec Gohl Stanisław Głuchów
Szeregowiec Hyżyk Wawrzyn Pogorzela
Szeregowiec Kaźmierczak Feliks Pogorzela
Szeregowiec Kotkowiak Stanisław Pogorzela
Szeregowiec Kubiak Stanisław Głuchów
Szeregowiec Kuliński Jan Głuchów
Szeregowiec Lammel Henryk Pogorzela
Szeregowiec Łankiewicz Stanisław Pogorzela
Szeregowiec Maćkowiak Piotr Głuchów
Szeregowiec Matyklasiński Władysław Pogorzela
Szeregowiec Orwat Wacław Pogorzela
Szeregowiec Pawłowski Ignacy Pogorzela
Szeregowiec Peliński Czesław Głuchów
Szeregowiec Pietrasik Jan Pogorzela
Szeregowiec Praczyk Józef Pogorzela
Szeregowiec Przybylski Alojzy Pogorzela
Szeregowiec Roszczak Jan I Pogorzela
Szeregowiec Roszczak Jan II Pogorzela
Szeregowiec Weber Łukasz Głuchów
Szeregowiec Wybierała Józef Pogorzela
Szeregowiec Wunsch Jan Pogorzela
Szeregowiec Wunsch Stanisław Pogorzela
Szeregowiec Zborowski Bronisław Pogorzela
Szeregowiec Ziętkiewicz Ignacy Pogorzela
Szeregowiec Zybała Kazimierz Pogorzela

Uzupełnienie z Koźmina
Szeregowiec Adamczak Andrzej Kaczagórka
Szeregowiec Chmielewski Andrzej Koźmin pisarz
Szeregowiec Dzierla Adam Kaczagórka
Szeregowiec Grębowski Stanisław Kaczagórka
Sierżant Jarmiński Jan Koźmin dowódca KM
Sierżant Kmisel Józef Kaczagórka
Szeregowiec Król Jan Kaczagórka
Szeregowiec Kubiak Antoni Koźmin
Szeregowiec Leopold Wincenty Koźmin sanitariusz
Szeregowiec Makowski Feliks Kaczagórka
Szeregowiec Marciniak Franciszek Koźmin
Szeregowiec Mogiła Alojzy Kaczagórka
Szeregowiec Nowak Ignacy Wielowieś
Szeregowiec Niewiada Walenty Bułaków
Szeregowiec Patalas Stanisław Koźmin
Szeregowiec Perkiewicz Stanisław Koźmin
Szeregowiec Pawlak Antoni Borek
Kapral Pawlak Jan Koźmin sekcyjny
Szeregowiec Pawuła Piotr Borzęcice
St. szeregowiec Robak Antoni Borzęcice
St. szeregowiec Smektała Franciszek Głoginin sekcyjny
Szeregowiec Szymański Stefan Koźmin sanitariusz
Szeregowiec Szwałek Wojciech Kaczagórka ordynans konny
Szeregowiec Zalisz Mieczysław Koźmin
Szeregowiec Zawodny Wojciech Głuchów

_________________
[b]Krzysztof Rybka[/b]


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 paź 2017, 20:35 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sie 2011, 19:10
Posty: 70
Załącznik nr 5
Grupa bojowo – powstańcza Kromolice (dane Naglera)
L.p. Nazwisko i imię Miejscowość zamieszkania 1918/19 Uwagi
1 Nagler Marcin Kromolice – wieś d-ca grupy
2 Nagler Wojciech Kromolice – wieś syn Marcina
3 Nagler Szczepan Kromolice – wieś
4 Nagler Franciszek Kromolice – wieś syn Marcina
5 Kaczmarek Maksymiljan Kromolice – wieś byli
6 Paluszkiewicz Stanisław Kromolice – wieś mi
7 Naskrętski Jan Kromolice – wieś najbardziej
8 Mocydlarz Franciszek Kromolice – wieś pomocni
9 Paluszkiewicz Jan Kromolice – wieś -„-
10 Naskrętski Franciszek Kromolice – wieś
11 Naskrętski Czesław Kromolice – wieś
12 Grządka Bronisław Kromolice – wieś bracia
13 Grządka Franciszek Kromolice – wieś bracia
14 Grządka Józef Kromolice – wieś bracia
15 Adamiak Ignacy Kromolice – wieś -„-
16 Adamiak Jan Kromolice – wieś bracia
17 Adamiak Stanisław Kromolice – wieś -„-
18 Adamiak Władysław Kromolice – wieś syn Jana
19 Robakowski Ignacy Kromolice – wieś
20 Andrzejewski Franciszek Kromolice – wieś
21 Ostojski Walenty Kromolice – wieś bracia
22 Ostojski Franciszek Kromolice – wieś bracia
23 Ptok Jan Kromolice – wieś
24 Modlibowski Józef Kromolice – wieś
25 Mocydlarz Michał Kromolice – wieś sołtys
26 Wojtaszek Ignacy Kromolice – wieś
27 Tiener Wacław Kromolice – wieś pochodzący z Borzęcic
28 Naskrętski Marcin Kromolice – wieś
29 Ratajczyk Walenty Kromolice – wieś
30 Ratajczyk Franciszek Kromolice – wieś
31 Nowak Jan Kromolice – wieś
32 Szczotka Jan Kromolice – wieś
33 Dutkowiak Michał Kromolice – wieś
34 Kowalczyk Jan Kromolice – wieś
35 Tomaszewski Kasper Kromolice – wieś
36 Jasiński Marcin Kromolice – wieś bracia
37 Jasiński Michał Kromolice – wieś bracia
38 Szałata Franciszek Kromolice – wieś
39 Biały Roman Kromolice – wieś
40 Waseński Wojciech Kromolice – wieś
41 Nagler Marcin Kromolice – wieś syn Walentego
42 Jarus Franciszek Stanisławowo
43 Robakowski Jan Stanisławowo
44 Dutkowiak Michał Kromolice – wieś bracia
45 Dutkowiak Roch Kromolice – wieś bracia
46 Dutkowiak Franciszek Kromolice – wieś bracia
47 Dutkowiak Stanisław Kromolice – wieś bracia
48 Przybylski Jan Kromolice – wieś
49 Przybylski Stanisław Kromolice – wieś
50 Przybylski Franciszek Kromolice – wieś
51 Polny Jan Kromolice – wieś
52 Gruszka Szczepan Kromolice – wieś bracia
53 Gruszka Jan Kromolice – wieś bracia
54 Pietrzak Walenty Kromolice – wieś
55 Jakubek Ignacy Kromolice – wieś
56 Aleksandrzak Mikołaj Kromolice – wieś
57 Mielcarek Tomasz Kromolice – wieś
58 Aleksandrzak Walenty Kromolice – wieś syn Mikołaja
59 Kempa Ignacy Nepomucewo (zachowany oryginalny zapis powinno być Nepomucenów)
60 Szymanski Józef Nepomucewo (Nepomucenów)
61 Majchszak Walenty Nepomucewo
62 Balcer Marcin Nepomucewo bracia
63 Balcer Wojciech Nepomucewo bracia
64 Robak Marcin Nepomucewo
65 Ptok Wojciech Nepomucewo
66 Nowacki Antoni Nepomucewo
67 Andrzejewski Władysław Nepomucewo
68 Patryjas Marcin Nepomucewo
69 Siadek Piotr Nepomucewo
70 Błażejczyk Jan Nepomucewo
71 Kubiak Jan Nepomucewo
72 Pospiech Jabób Nepomucewo

_________________
[b]Krzysztof Rybka[/b]


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 paź 2017, 20:37 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sie 2011, 19:10
Posty: 70
Załącznik nr 7
Lista poległych w Powstaniu Wielkopolskim z Gminy Pogorzela
Imię i nazwisko, dane Miejsce pochówku
Andrzejewski Władysław - podporucznik 1 Kompani 6 Pułku Strzelców Wielkopolskich, urodzony 6 września 1879 w Pogorzeli, zamieszkały Kopaszewo pow. Kościan poległ 2 lipca 1919 r. w Kąkolewie, pochowany w Krzywiniu pow. Kościan
Jasiński Marcin – szeregowiec I Kompani I Wielkopolskiego Baonu Saperów, urodzony 21 października 1895 r. Kromolice, poległ 15 czerwca 1919 r. Rynarzewo, pow. Szubin, pochowany Smogulec pow. Wągrowiecki
Konieczny Jan szeregowiec 8 Kompani 11 Pułku Strzelców Wielkopolskich, urodzony 27 grudnia 1895 r. zamieszkały Bułaków poległ 15 maja 1919 r. Rawicz, pochowany Mokronos
Kotkowiak Stanisław szeregowiec 2 Kompani Koźmińskiej, ur. 22 października 1892r. zamieszkały Pogorzela poległ 6 lutego 1919 r. Dąbrówka pow. Rawicz pochowany Pogorzela
Matyklasiński Władysław szeregowiec, ur. 6 czerwca 1898 Pogorzela poległ pod Dąbrówką (koło Inowrocławia) w walce z „Grenzschucem” 6 czerwca 1919 r.
Majchrzak Jan ur. 18 października 1890 r. Kaczagórka poległ 11 stycznia 1919 r. Osieczna
Szynalski Michał, plutonowy 2 Kompani Koźmińskiej, ur. 21 września 1891r., Felicjanów, Pogorzela, Zmarł 1 lub 2 maja 1919 r. Krotoszyn, pochowany Pogorzela

_________________
[b]Krzysztof Rybka[/b]


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 paź 2017, 08:18 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2537
Lokalizacja: Mnichowo
Krzystofie! Dziękuję
Twoją książkę już zindeksowaliśmy :)

WOjtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 paź 2017, 09:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 kwi 2011, 18:28
Posty: 789
Lokalizacja: Pleszew
http://dzieje.pl/aktualnosci/sejm-rok-2018-rokiem-powstania-wielkopolskiego

_________________
Pozdrawiam
Liliana Komorowska

--------------------------------------
Komorowski Antoni akt ur. II poł. XVIIIw.(Czerniejewo i okolice) Brzostowski Antoni zgon poł.XIXw. (?) Brzostowski Kazimierz XVIIIw.(kuj.pom.)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 paź 2017, 14:21 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 cze 2007, 20:16
Posty: 468
Lokalizacja: Wieleń
http://kpbc.umk.pl/dlibra/docmetadata?id=184012
W opracowaniu udostępnionym pod powyższym linkiem na str. 23-32 znajduje się artykuł Olgierda Borkowskiego pt. Powstańczy rodowód 15 Dywizji Piechoty Wielkopolskiej w latach 1918-1920

Pozdrawiam
Eugeniusz

_________________
Antoni Sikorski ur. ok. 1836, od 1860 mąż Rozalii Laskowskiej, szewc w Trzemesznie - gdzie i kiedy się urodził? gdzie i kiedy zmarł?
Jakub Rutkowski, ur. 1809/1812, zm. 1839 w Gałowie/Szamotuły, od 1834 mąż Doroty Paplaczyk - gdzie i kiedy się urodził?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 paź 2017, 22:12 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 sie 2008, 18:47
Posty: 951
Lokalizacja: Pępowo / Wrocław
Poszukuję informacji o powstańcu Ludwiku Markowskim ur.1898 r. z pow. gostyńskiego.
Czy może jest on wymieniony na dostępnym p.Markowi Szymańskiemu wykazie ? Bardzo proszę o sprawdzenie.
Pana K. Rybkę pytam,czy jest dostępna publikacja o powstańcach z Pogorzeli ?
Interesują mnie nazwiska Krajka.

_________________
Pozdrawiam.
Barbara


"Gdzie się człowiek ulągnie,tam ciągnie".


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 paź 2017, 16:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2012, 13:04
Posty: 407
Lokalizacja: Jarocin
Znalazłam taką strone, może sie przydać o ile ktos wczesniej jej tutaj nie wkleił :)
http://blogdlapuszczykowa.blogspot.de/2 ... aniec.html

_________________
Pozdrawiam
Mirka
Poszukuję:Sobczyk,Bugaj,Niewiada,Taczała,Ludwiczak,Dembiński,Rybka,Łokietek,Marcinkowski, Wielińska, Alexandrowicz,Chrobot,Podemski,Redeker,Perczak,Kościelniak,Ograbek,
Boguszyńska,Kaliszan,Goździaszek,Rogacki,Rachwalski, Stankiewicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 paź 2017, 19:22 
Offline

Dołączył(a): 16 gru 2006, 20:28
Posty: 796
Lokalizacja: Wolsztyn
Strona oparta głównie na naszej "Liście powstańców odznaczonych WKP". Dobrze że zaznaczono skąd pochodzą informacje.

_________________
Pozdrawiam
Jacek Piętka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 paź 2017, 10:35 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2221
Lokalizacja: Poznań
Orędownik Wrzesiński 1937.06.15 R.19 Nr67 http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmetadata?id=187829&from=&dirids=1&ver_id=&lp=2&QI=

Obrazek

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 paź 2017, 19:15 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2008, 21:36
Posty: 491
Lokalizacja: Września
Orędownik Wrzesiński zamieścił więcej list powstańców. Problemem jest fakt, że nie podano innych cech identyfikacji, jak na przykład daty urodzenia lub imienia ojca.
Z racji udziału w akcji znakowania grobów posiadam informacje o 113 powstańcach pochowanych na cmentarzach powiatu wrzesińskiego. A z racji zbierania danych od dłuższego czasu, posiadam dane dużej wrzesińskiej zbiorowości powstańczej, w tym większości pochodzące z projektu wtg. Dane dotyczące gmin Nekli i Strzałkowa udostępniłem, pozostałe są uzupełniane systematycznie.
Służę w każdej chwili danymi dotyczącymi konkretnego nazwiska, jeśli oczywiście są w moim posiadaniu.
Michał


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 paź 2017, 20:11 
Offline

Dołączył(a): 07 gru 2009, 20:56
Posty: 349
Oto opracowanie dotyczące powstańców ziemi gołanieckiej i okolic

https://www.portalwrc.pl/wagrowiec/aktu ... -wieczorka

_________________
pozdrawiam
Edyta

poszukuję:
Grams,Maciejewscy,Winkler,Thielmann,Cegielscy,Ciesiółka,Głów,Twardowscy,Kurczewscy,Nowak,Dziadoszek,Brząkała,Tomkowiak,Bejma,Drażdżyńscy,Dyament


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 paź 2017, 20:32 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2537
Lokalizacja: Mnichowo
Dziękuję Edyto :)

WOjtek

ps zbliża się 100 rocznica wybuchu PW i takich pozycji będzie ukazywało się więcej. Każda informacja o takich faktach wzbogaci opracowywaną przez nas listę uczestników Powstania.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 lis 2017, 13:01 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lut 2011, 20:49
Posty: 322
Lokalizacja: Skoczów n.Wisłą
Oglądając działkę, którą zakupiła jedna z moich córek, zauważyłem ciekawą tablicę na której znajduje się informacja o Ignacym Stachowiaku, powstańcu wielkopolskim. Tablica ta znajduje się w Pogórzu ( gmina Skoczów, woj.śląskie) na ul. Gawlasa. Jadąc ze Skoczowa w kierunku Bielska-Białej ul. Bielską, skręca się w prawo w ul. Gawlasa i po ok. 200 m, po lewej stronie znajduje się tablica
Podaje link do 3 zdjęć :

https://photos.app.goo.gl/fQYOre9PIWGF93sn1

_________________
Bolesław Lipoński


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1054 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 22  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 49 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL